Jeśli marzy Ci się kraina wiecznej wiosny, o dowolnej porze roku pragniesz stąpać po skąpanej w kwiatach łące, Madera jest wyspą stworzoną dla Ciebie. Zielony podzwrotnikowy raj zachwyci Cię wszechobecną bujną roślinnością, zapierającymi dech klifami i wodospadami, a nade wszystko – wiecznym słońcem i przyjemnym ciepłem. Zapraszam na Maderę!

Madera – fakty i ciekawostki

  • Madera (w języku portugalskim Madeira) to jedna z wysp Makaronezji. Madera leży na oceanie Atlantyckim, zaledwie 500km od wybrzeży Afryki – choć terytorialnie należy do Portugalii.
  • Madera to w gruncie rzeczy archipelag kilku wysp takich jak: Porto Santo, Ferro, Fora, Baixo,Cima , Chāo, Deserta, Bugio oraz licznych wysepek przybrzeżnych.
  • Słowo Madera w języku polskim oznacza „drzewo.”
  • Stolicą wyspy jest Funchal – miasto nazwę swoją zawdzięcza słowu funcho, co w języku portugalskim oznacza koper. (roślina ta w dużej ilości porasta wyspę).
  • Na Maderze urodził się Cristiano Ronaldo dos Santos Aveiro, piłkarz reprezentacji Portugalii i Realu Madryt.
  • Głównym towarem eksportowym Madery jest wino, które stanowi niemal połowę wszystkich towarów eksportowanych z Madery – nie zapomnij kupić choć jednej butelki gdy będziesz wypoczywać na wyspie.
  • w miejscowości Garaju stoi figura Chrystusa Odkupiciela, pomniejszona kopia figury z Rio de Janeiro.

Co oferuje Madera ?

Przede wszystkim ciepły klimat, który sprzyja turystyce. Ze względu na temperaturę utrzymującą się na poziomie 22 stopni, wyspę eksplorować można o każdej porze roku. Charakterystyczne dla pogody na Maderze są również dość częste opady deszczu – opady w większości są krótkotrwałe, jednak wyruszając na podbój wyspy dobrze jest zaopatrzyć się w przeciwdeszczowy płaszcz.

Dzięki opadom deszczu i wysokiej temperaturze Maderę porasta ogromna ilość flory, liczne drzewa, kwiaty i krzewy. Bez względu na to kiedy postanowimy się tam wybrać zawsze trafimy na bujną roślinność – zielone lasy i łąki pełne różnokolorowych kwiatów.

Spędzając na wyspie urlop koniecznie trzeba zobaczyć Park Narodowy Laurissilva (Las laurowy) wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO oraz ogród botaniczny, który liczy sobie ponad 2500 gatunków roślin. W zaciszu takiej natury można naprawdę się zrelaksować i wypocząć.

Złośliwi mówią, iż Madera jest doskonałą wyspa na wypoczynek dla emerytów.

Madera to nie tylko raj dla starszych osób i miłośników leniuchowania. Ta wulkaniczna, górzysta wyspa ma do zaoferowania naprawdę ciekawe szlaki turystyczne. Wzdłuż Lewad – czyli kanałów wykutych w celach nawadniania pól uprawnych – usytuowane są ścieżki trekkingowe o różnym poziomie trudności. Z każdej ze ścieżek można podziwiać niesamowite widoki. Malownicze domki, które niemal wyrastają ze skalnych zboczy tworzą spektakularny efekt.

Planując wyjazd na Maderę trzeba zaopatrzyć się w wygodne obuwie – wtedy można ruszyć w jedną z wielu ścieżek trekkingowych.

Najwyższy szczyt do zdobycia to Pico Ruivo (1862 m.n.p.m.), a warty zobaczenia jest również najwyższy klif w Europie – Cabo Girão.

Madera to wyspa, w której większość stanowią wioski rybackie, obfitujące w liczne gatunki ryb i owoców morza. Warto odwiedzić też Targ Rolników w Funchal gdzie oprócz tego co oferuje ocean kupić można egzotyczne owoce, warzywa i kwiaty.

Madera słynie głównie z wąskich kamienistych wybrzeży, więc jeśli marzymy o poleniuchowaniu na piaszczystej, szerokiej plaży w tym celu radziłabym udać się na sąsiednią wyspę Porto Santo.

Madera to wyspa dla każdego, niezależnie od wieku – wystarczy odpowiednie przygotowanie i chęć odkrywania.