Województwo warmińsko-mazurskie położone jest w północno wschodniej części naszego kraju. Potocznie nazywane Warmią i Mazurami lub po prostu Mazurami. Całe województwo składa się na kilku krain: Warmia, Mazury, Prusy Górne, Prusy Dolne, ziemia lubawska, Suwalszczyzna i części Powiśla z Żuławami Wiślanymi. Większość województwa znajduje się na Pojezierzu Mazurskim.  Warmia i Mazury to ponad 3 tysiące jezior, a największe to Jezioro Śniardwy i Jezioro Mamry.

Mikołajki

Polską stolicą żeglarstwa stały się Mikołajki, położone nad jeziorem Mikołajskim. Mała mieścina oferuje turystom spędzenie aktywnie wolnego czasu, noclegi i restauracje. Jezioro Mikołajskie to powierzchnia ponad 500 ha, swoją popularność zawdzięcza połączeniu z największym jeziorem Mazur – Jeziorem Śniardwy. Jest częścią Żeglugi Mazurskiej dzięki temu odbywają się tu rejsy pasażerskie. Zainteresowani mają do wyboru niezapomniane przeżycia wybierając rejs Mikołajki – Ruciane- Nida i rejs Mikołajki-Ryn. Również Port Jachtowy w Mikołajkach, który znajduje się w centrum miasta przyciąga miłośników żeglarstwa. Można w pobliżu wypożyczyć różnego rodzaju sprzęt wodny np. jacht, motorówkę. Z kolei fani wędkarstwa będą w pełni usatysfakcjonowani z możliwości złowienia węgorza, szczupaka a nawet okonia. Hotel Mikołajki spełni oczekiwania najbardziej wymagających gości.  Znajdujący się blisko Mikołajek Mazurski Park Krajobrazowy zachęci do obcowania z przyrodą, spacerowania specjalnymi trasami pieszymi i rowerowymi. W obrębie Parku znajdują się dwa największe jeziora Mazur – Jezioro Mamry i Jezioro Śniardwy. Z pewnością nacieszą oko nie jednego turysty.

sailing 1633774 960 720

Zamek w Rynie

Drugi, co do wielkości pokrzyżacki zamek w Polsce to Zamek Ryn. Malownicze miasteczko Ryn znajduje się w powiecie giżyckim nad dwoma jeziorami – Jeziorem Ryńskim i Jeziorem Ołów. Zamek Ryn został wzniesiony w około 1377 roku i góruje nad całym miastem. Niezwykłą niespodzianką dla wszystkich turystów będzie eleganckie wnętrze Zamku, ale również możliwość skorzystania z oferty Hotelu – Zamek Ryn. Pięknie odrestaurowany w 2006 roku gości turystów zapraszając do przytulnych pokoi i restauracji. W celu miłego spędzania czasu Zamek Ryn oferuje liczne koncerty, biesiady i spektakle. Popularne Jezioro Ryńskie pozwala pospacerować, a nawet skorzystać z licznych miejsc do biwakowania. Mnóstwo zatok, półwyspów i wysp z pewnością zachęci wszystkich do odpoczynku na łonie natury. Port Jachtowy pomieści do 60 jachtów pozwalając urozmaicić turystom popołudniowy czas. Z kolei Jezioro Ołów tuż przy Zamku Ryn to raj dla spacerowiczów z dziećmi i nie tylko. Znajdujący się nad jeziorem pomost, miejska plaża i strzeżone kąpielisko umilą pobyt. Z dala od zgiełku miasta w zaciszu przyrody. Każdy znajdzie cos dla siebie wybierając boisko, miejsce na ognisko czy kajaki i rowery wodne.

zamek

Jezioro Śniardwy i Jezioro Mamry

Dwa największe jeziora w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich są obowiązkowym punktem podczas pobytu w tych stronach. Jezioro Śniardwy, które liczy sobie 11 400 ha powierzchni jest największe i nazywane przez turystów morzem mazurskim. Na jeziorze wyłania się 8 wysp, największe z nich to: Kaczor, Szeroki Ostrów, Czarci Ostrów i Wyspa Pajęcza. Znajdujące się na dnie jeziora liczne głazy, kamienie i wzburzona woda uniemożliwiają żeglowanie. Jednak piękno tego miejsca przyciąga turystów pragnących korzystać z licznych zatoczek i ciszy. Jezioro Mamry drugie, co do wielkości jezioro liczy sobie ponad 10 200 ha. Składa się z 6 połączonych ze sobą jezior: Mamry Północne, Dargin, Święcajty, Kirsajty, Kisajno i Dobskie. Na jeziorze zobaczymy 33 wyspy w tym największa to Upałty. Woda w jeziorze jest krystalicznie czysta, jednak nie można na nim żeglować. Turyści mogą korzystać z uroków dzikich plaż i strzeżonych kąpielisk. Co pozwoli w pełni odpocząć w otoczeniu pięknej przyrody.

jezioro boczne oraz niegocin