Maj w ogrodzie

  Nadszedł najpiękniejszy miesiąc – maj. Możesz już zacząć podziwiać świeżą zieleń, kolorowe kwiatki, ale nadal jest sporo pracy w ogrodzie…

  Drzewa i krzewy

  Drzewa i krzewy możesz jeszcze sadzić, ale tylko te, które wcześniej były uprawiane w pojemnikach.-05-to miesiąc, w którym najlepiej sadzić rośliny iglaste i rododendrony. Jeżeli chcesz posadzić rośliny z odkrytymi korzeniami to jest już na to za późno.

  W maju przytnij krzewy, które kwitły przed wypuszczeniem liści np. forsycje, wierzby. Przycięte wypuszczą dużo nowych pędów, które będą kwitły w przyszłym roku.

  Iglaki

  Sprawdź czy na pędach nie ma szkodników. W razie potrzeby opryskaj rośliny odpowiednim preparatem owadobójczym. Jeżeli chcesz posadzić nowe iglaki to tylko takie, które były uprawiane w pojemnikach.

  Grządki i rabaty

  Usuń dokładnie chwasty. W maju chwasty są jeszcze niewielkie i słabo zakorzenione, więc będzie łatwiej je wyrwać. Jeżeli teraz tego nie zrobisz to chwasty się rozrosną i przysłonią rośliny uprawne.

  Byliny

  Gdy rośliny cebulowe zaczną przekwitać usuń ich główki, żeby nie traciły energii na wykształcenie nasion. Liście pozostaw do zżółknięcia, w ten sposób mogą odżywić cebule. Możesz wysiać wiele gatunków np. goździki, złocienie. Rośliny te będą kwitły pierwszy raz w kolejnym roku.

  Kwiaty jednoroczne i dwuletnie

  Do gruntu możesz wysiać rośliny jednoroczne takie jak: nasturcję, kosmos, groszek pachnący, lewkonie i słoneczniki. Maciejkę możesz siać kilka razy, ponieważ szybko przekwita.

  Pod koniec maja wysiej rośliny dwuletnie: dzwonek ogrodowy, miesięcznicę dwuletnią, naparstnicę purpurową, bratek ogrodowy, prawoślaz.

  Trawnik

  Trawnik trzeba kosić przynajmniej raz w tygodniu. Jeżeli używasz kosiarki z koszem zbierającym resztki to raz w miesiącu warto nawozić trawę. Dzięki temu będzie jeszcze bardziej gęsta i pięknie zielona.

  Kiedy są ciepłe dni trawnik trzeba podlewać. Najlepiej jak będziesz trawnik podlewać wczesnym rankiem, ponieważ rośliny nie są jeszcze nagrzane, a woda od razu nie paruje.

  Drzewka i krzewy owocowe

  Kiedy zaczną pękać paki zrób pierwsze opryski przeciwko chorobom grzybowym. Używaj do tego odpowiednich środków grzybobójczych.

  Oczko wodne

  Ciepłe majowe dni mogą doprowadzić to tego, że szybko zaczną się pojawiać glony w oczku. Dlatego ważne jest wyławianie glonów odpowiednim sitkiem lub stosowanie preparatów chemicznych.

  Popularne posty

  Social Media

  8,530FaniLubię
  1,929ObserwującyObserwuj