Wszyscy słyszeliśmy już wiadomość: regularna mammografia może pomóc uratować życie. Jednak zgodnie z najnowszymi statystykami z Centers of Disease Control tylko 67% kobiet w wieku 40 lat lub starszych miało mammografię w ciągu ostatnich dwóch lat.

Ale jeśli test może być tak pomocny, dlaczego niektóre kobiety go unikają?

Istnieją cztery najczęstsze powody, dla których niektóre kobiety mogą odstąpić od mammografii:

  • Nieporozumienia dotyczące ekspozycji na promieniowanie,

  • Strach przed nieznanym, jeśli wcześniej nie miało się mammografii,

  • Obawa przed tym, co może znaleźć mammografia,

  • Strach przed bólem mammograficznym.

Czy mammografia jest bolesna? Niektóre kobiety stwierdzają, że badanie szkodzi ich piersiom, szczególnie jeśli są przed menopauzą i mają delikatne piersi. Ale choć przewidywany ból może być jednym z najczęstszych powodów, dla których kobiety mogą unikać mammografii, ważne jest, aby kobiety wiedziały, że nie każdy odczuwa ból podczas badania. A jeśli tak, ból, który jest spowodowany uciskaniem piersi, utrzymuje się przez krótki czas.

Wiele kobiet, które nie miały mammografii, nie zdaje sobie sprawy z tego, jak krótka jest. Wykonanie zdjęcia rentgenowskiego zajmuje tylko kilka sekund. Czas kompresji zdjęcia jest więc bardzo krótki i całe badanie powinno zająć mniej niż 15 minut.

Jeśli masz delikatne piersi lub obawiasz się, że mammografia może być bolesna, zapoznaj się z tymi kilkoma wskazówkami, które mogą pomóc złagodzić te obawy:

  • Pacjentki przed menopauzą powinny zaplanować wizytę mammograficzną w tygodniu po ich okresie menstruacyjnym, aby uzyskać optymalny komfort,

  • Poinformuj doktora w dniu badania, żeTwoje piersi są delikatne,

  • Porozmawiaj z lekarzem na temat możliwych metod zwalczania bólu.

Obawa przed promieniowaniem mammograficznym

Ilość promieniowania użytego do wykonania mammografii jest bardzo mała, znacznie mniejsza niż w przeszłości. Ilość promieniowania, która dotyka reszty ciała, zwana promieniowaniem rozproszonym, jest niewielka i nie powoduje żadnych szkód. Kilka lat temu martwiono się o rosnącą liczbę przypadków raka tarczycy i sądzono, że było to spowodowane rosnącą liczbą badań mammograficznych.

Jednak rak tarczycy pojawia się zarówno u mężczyzn, jak i kobiet w tej samej ilości. A mężczyźni nie korzystają z mammografii. Więc, nie jest to coś, o co kobiety powinny się martwić.

Strach przed nieznanym

Nie wiedząc, czego się spodziewać, badanie może być przerażające, zwłaszcza jeśli słyszysz od innych lub czytasz w Internecie o doświadczeniach innych kobiet. Jeśli pacjentka nie ma pewności co do mammografii, powinna zdecydowanie porozmawiać z lekarzem.

Strach przed tym, co zostanie znalezione

Brak ochoty na badanie z powodu tego, co może pokazać, nie jest rzadkością. Ale spokojnie. większość rzeczy znalezionych w podczas badania jest niewinna. 90% kobiet dostaje normalne wyniki. Około 10% jest proszonych o wykonanie USG lub dodatkowych badań. Większość okazuje się niczym. Tylko od 1% do 1,5%, jest kierowanych do biopsji.

Z jednym warto się zgodzić: Mammografia ratuje życie i warto wybrać się na badanie mammograficzne.