Marzec to miesiąc, który jak nic informuje o tym, że nadchodzi wiosna. A zatem sezon w ogrodzie czas zacząć. Oczywiście początek prac zależy od pogody, jednak plany możesz poczynić już teraz.

Drzewa i krzewy

Pod koniec marca jak tylko aura pozwoli, a temperatura zacznie sięgać powyżej zera, możesz zacząć ściągać osłony, które ochraniały krzewy i drzewa zimą. Osłonki ochraniające najlepiej zdejmować w pochmurny dzień, wówczas gwałtowne skoki temperatury nie zagrożą roślinom.

Pod koniec marca możesz sadzić drzewa i krzewy ozdobne, możesz także rozpocząć przesadzanie drzew i krzewów.

Przytnij żywopłot

W marcu zacznij przycinanie żywopłotów posadzonych w minionych latach. Boczne pędy żywopłotu dotnij do kształtu jaki chcesz uzyskać, natomiast górne przyrosty przytnij. W tym okresie możesz także rozpocząć cięcie drzew i krzewów ozdobnych kwitnących.

Ważne!
Rośliny, które kwitną wiosną przycinaj nie prędzej niż po zakończeniu kwitnienia!

Rośliny jednoroczne, dwuletnie i byliny

Porządki zacznij od zdjęcia z roślin osłon zimowych. Osłony najlepiej ściągać stopniowo, żeby roślina mogła się przyzwyczaić do warunków panujących na zewnątrz. Jeżeli temperatura jest poniżej zera nie usuwaj osłon z roślin.

Przy wycinaniu suchych pędów z roślin uważaj, żeby nie uszkodzić pojawiających się młodych pędów i pączków.

Rabaty bylinowe możesz zasilić nawozem wieloskładnikowym. Delikatnie spulchniaj glebę, tak żeby nie uszkodzić roślin.

Przygotowanie gleby do sadzenia roślin

Jeżeli masz w planach posadzić nowe rośliny to musisz odpowiednio przygotować glebę, oczywiście musisz poczekać aż ziemia rozmarznie. W miejscu, w którym chcesz posadzić nowe rośliny usuń chwasty, wysyp nawóz mineralny albo kompost i przekop ziemię. Po takim przygotowaniu gleby trzeba poczekać kilka dni aż gleba osiądzie.

W marcu możesz zacząć sadzić większość roślin skalnych, paprocie, złocienie, pod warunkiem, że aura będzie sprzyjać!