Dziecko w okresie niemowlęcym bardzo dużo śpi, więc trzeba zapewnić mu odpowiednio dobry materac. W przypadku małych dzieci liczą się przede wszystkim względy zdrowotne i wysoka jakość materiałów. Jaki materac wybrać dla niemowlaka i czym się kierować przy wyborze?

Jaki powinien być dobry materac dla dziecka?

Jeśli szukasz materaca dla dziecka to z pewnością zależy ci, aby zapewnić maluchowi jak najlepsze warunki do rozwoju. Małe dzieci najbardziej rosną i zmieniają się właśnie w trakcie snu. Dlatego bardzo ważne jest to, aby już od najmłodszych lat zapewnić dziecku odpowiedni materac. Dla prawidłowego funkcjonowania dziecka sen odgrywa jeszcze większą rolę niż w przypadku osoby dorosłej. Dziecko zmienia nie na naszych oczach, ale najbardziej właśnie w trakcie snu. Z tego artykułu dowiesz się, jak wybrać materac dla dziecka, a zwłaszcza dla niemowlaka. Najważniejsze to wybrać materac wykonany z dobrej jakości materiałów, które posiadają stosowne atesty i mogą być bezpiecznie używane przez małe dzieci. Dobry sklep z materacami w Dębicy to Expert Snu. Najlepiej wybrać się osobiście do salonu i porozmawiać ze sprzedawcą. Expert Snu to marka znana z bardzo dobrej obsługi klienta. Firma zatrudnia wykwalifikowanych sprzedawców z dużym doświadczeniem i wiedzą dotyczącą zdrowego snu.

Wiele osób zastanawia się, jaki materac dla dziecka będzie lepszy i zdrowszy: twardszy czy raczej miękki? Z wyborem materaca i jego twardości jest tak samo w przypadku dorosłych: wszystko zależy od wzrostu i wagi. Trzeba jednak pamiętać, że układ kostny małego dziecka jest o znacznie bardziej delikatny niż u dorosłej osoby, więc taki dziecięcy materac nie może być zbyt miękki, bo dziecko będzie się zapadać. Wybierając materac dla niemowlaka czy bardzo małego dziecka trzeba koniecznie pamiętać o jednej zasadzie: jeśli dla ciebie jako dorosłego materac jest przyjemny, to znaczy, że dla dziecka będzie zbyt miękki.

Materac ważniejszy niż łóżeczko

Dla noworodka czy niemowlaka wybór materaca jest nawet ważniejszy niż wybór pościeli czy samego łóżeczka do spania. Wybierając materac dla dziecka, wybierz raczej model bezstrefowy, gdzie nie ma wskazania co do położenia głowy czy nóżek. Nie należy wybierać natomiast bardzo miękkich materacy, wykonanych z pianki o niskiej gęstości. W przypadku materaca dla dziecka wypełnienie pianki musi mieć gęstość min. 40 kg/m3. Warto też zwrócić uwagę na higieniczność materaca, przepuszczalność powietrza oraz gromadzenie kurzu i wilgoci. Jaki rozmiar materaca dla niemowlaka wybrać? Dla dziecka w tym wieku sprawdzi się już materac w rozmiarze 60×120 cm lub 70×140 cm. Najlepiej jednak skonsultować się w tej kwestii ze specjalistą. Expert Snu to firma oferująca dobre materace w Dębicy, z pewnością sprzedawca pomoże dopasować odpowiedni materac dla malucha.

Czy warto kupić materac gryczany dla dziecka?

Niektórzy zastanawiają się nad zakupem materaca z naturalnym wypełnieniem. Czy materac gryczany dla noworodka to dobry pomysł? Nie polecamy materacy z wypełnieniem z gryki dla małych dzieci, tak samo, jeśli chodzi o materace kokosowo-gryczane. Takie naturalne komponenty w materacu bardzo chłoną wilgoć i są wprost idealnym środowiskiem do rozwoju grzybów oraz pleśni. Ponadto takie materace, zwłaszcza jeśli są tanie i niskiej jakości, niosą ze sobą także inne, wręcz obrzydliwe zagrożenie. W materacach z gryki zdarzało się, że w wypełnieniu znajdowały larwy owadów, o których producent mógł nie wiedzieć, a którym do rozwoju wystarczy jedynie odrobina wilgoci. Oto akurat w przypadku małego dziecka nietrudno. Jeśli chcesz zapewnić dziecku dobre warunki do rozwoju to lepiej wybrać materac z lateksu mineralnego lub naturalnego albo z pianki wysokoelastycznej.

Jakie są popularne rodzaje materacy dla dzieci i co warto o nich wiedzieć?

Poniżej prezentujemy raz jeszcze, tym razem w bardziej skróconej wersji, najważniejsze informacje o najpopularniejszych materacach, jakie najczęściej są rozważane przez rodziców dla swoich dzieci:

Materace z pianki wysokoelastycznej

 • Często można je też znaleźć pod takimi nazwami jak: pianka HR, pianka Kaltschaum, zimna pianka czy pianka zimnotłoczona.
 • Materac wykonany z pianki wysokoelastycznej dla niemowlaka to dobry wybór, taki materac będzie też odpowiedni dla nieco starszych dzieci, zwłaszcza tych bardzo aktywnych, bo taki materac szybko reaguje na każdą zmianę pozycji i będzie wygodny dla osoby, która często zmienia pozycję spania.
 • Wypełnienie z pianki wysokoelastycznej prawidłowo wspiera kręgosłup na całej długości i umożliwia zdrowy rozwój dziecka.
 • Dobry wybór dla małego dziecka, bo dzięki otwartokomórkowej strukturze pianka w materacu dobrze przepuszcza powietrze, materac jest higieniczny i nie gromadzi wilgoci.
 • Warto wybrać model wyposażony w łatwy do ściągnięcia i prania pokrowiec.

Materace lateksowe

 • Jest to dobry wybór dla noworodka, przedszkolaka czy nastolatka.
 • Materac z lateksu jest najtrwalszy ze wszystkich rodzajów materacy.
 • Materace lateksowe są odpowiednie do dzielenia łóżka z rodzeństwem.
 • Wykazuje dużą odporność na gromadzenie kurzu, przez co ogranicza rozwój roztoczy. Dobra higieniczność sprawia, że w takim materacu nie rozwijają się bakterii, pleśń czy grzybów.
 • Właściwości hipoalergiczne
 • Łatwy do ściągnięcia i prania pokrowiec.

Materace z lateksu naturalnego Vita Talalay

 • Najlepszy i najdroższy surowiec używany do produkcji materacy
 • Najdłuższa żywotność ze wszystkich rodzajów materacy.
 • Wykonany w 100% z naturalnych materiałów (roślinne mleczko kauczukowe).
 • Biodegradowalny i ekologiczny materac do spania
 • Brak syntetycznych i chemicznych dodatków
 • Dobry dla dzieci w każdym wieku i dorosłych

Materace naturalne z gryki czy gryko-kokosowe

 • Niepolecane dla małych dzieci i alergików.
 • Niska trwałość i krótka żywotność materiałów naturalnego pochodzenia.
 • Mocno nasiąka wilgocią, problemy z odprowadzaniem nadmiaru wilgoci, długo schnie
 • Podatne na rozwój bakterii i grzybów.

Jak widać jest wiele materacy dla dzieci, jednak dla noworodka najlepszy będzie materac z lateksu bądź z pianki wysokoelastycznej. Jeśli chcesz kupić porządny materac, zwróć uwagę na jakość wykonanych materiałów i kup materac w zaufanym sklepie. Dobry sklep z materacami w Dębicy to na przykład Expert Snu.