Aranżacja kuchni to wybór najczęściej na długie lata. Warto więc wiedzieć, jakie są trendy, ale nie podążać za nimi za wszelką cenę, tylko postawić na taki, który przede wszystkim będzie odpowiadał gustom wszystkich domowników. Obecnie, kiedy panuje moda na jednolite kolory, najważniejsze jest pytanie, czy wybrać meble kuchenne matowe czy też z połyskiem. Przyjrzyjmy się plusom i minusom każdego z tych wykończeń.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą LUPUS – producent mebli kuchennych i pokojowych.

Meble do kuchni z połyskiem – elegancka nowoczesność

Wykończenia w połysku cieszą się od kilku lat stale rosnącym uznaniem. Taka kuchnia jest elegancka, a w połączeniu z jasną barwą – połysk popularny jest w bieli – od razu wydaje się większa. Nic dziwnego, że każdy producent mebli kuchennych, który chce być na czasie, ma takie wykończenie w swojej ofercie. Dlaczego wiele osób je wybiera? Przede wszystkim dlatego, że są one niezwykle eleganckie i wysmakowane. Taki efekt widać zwłaszcza w wypadku błyszczącej bieli, a także coraz częściej spotykanego w kuchniach granatu, szarości czy czerni. Przy czym gdy zależy nam na optycznym powiększeniu wnętrza, wybrać najlepiej jasny kolor. Połysk, najczęściej w połączeniu z gładką, jednolitą powierzchnią, sprawia jednocześnie, że meble wyglądają bardziej elegancko. Minusem jest na pewno, że widać każdy ślad palców powstały np. przy otwieraniu szafki. Trzeba więc często przecierać powierzchnię. Z drugiej strony łatwo usunąć zabrudzenia. Uważać natomiast należy na zarysowania.

Meble kuchenne z matowym wykończeniem – przytulnie i niekłopotliwie

Matowe wykończenie dawniej spotkać można było w postaci surowego drewna. Obecnie dotyczy ono również laminatów czy folii PCV. Ta ostatnia może okazać się podatna na zarysowania i przebarwienia, podobnie jak w przypadku połysku. Produkujący meble kuchenne producent stara się zawsze odpowiedzieć na potrzeby klientów szukających także budżetowych rozwiązań. A z dala od ostrych promieni słonecznych z okna takie fronty okażą się wystarczająco trwałe. Zaletą mebli matowych jest to, że nie widać na nich każdego pyłku czy smugi, a więc zadowolone z nich będą rodziny, u których w kuchni ciągle się coś dzieje, a przy tym sprzątanie nie należy do ulubionych czynności. Choć z drugiej strony brud, który ma tendencję do wżerania się, tutaj będzie trudniejszy do usunięcia. Ponadto tak wykończone szafki i stoły sprawiać mogą wrażenie cięższych i solidniejszych. To jest pożądane, kiedy podstawową cechą urządzanej kuchni ma być domowa przytulność.

Jak wybrać materiał, kupując meble kuchenne od producenta?

Zarówno błyszczące, jak i matowe meble mogą charakteryzować się różną trwałością materiałów. Nie da się odpowiedzieć od razu jednoznacznie, że te z płyty pokrytej folią PCV są złe. Wszystko zależy od tego, w jakim miejscu staną, jak intensywnie będą eksploatowane, czy planujemy kolejną zmianę, czy chcemy, by służyły nam przez wiele dekad. Sprzedający meble kuchenne producent może mieć w swojej ofercie błyszczące fronty z akrylu i laminatu, ale również fornirowane czy z litego drewna pomalowane lakierem z wysokim połyskiem. Takie wykończenie perfekcyjnie pasuje do drewna egzotycznego, które często jest ciemne lub o nieregularnym odcieniu – błyszczący lakier ożywi je i nada lekkości. Matowe także mogą być meble najtańsze i najmniej trwałe, jak i te z naturalnego drewna – jedynie zaolejowane albo pokryte matowym lakierem. Wybierając meble kuchenne do producenta, często mamy do wyboru te same modele w rożnych wykończeniach, czy nawet z różnych materiałów.

Jakie meble do kuchni dla rodziny z dziećmi?

Małe dzieci w domu potrafią zagrozić meblom na wiele sposobów. Rysowanie w twórczym zapamiętaniu po wszelkich dostępnych powierzchniach, obijanie ich frontów samochodzikami i innymi zabawkami, bieganie po całym domu w butach, obgryzanie narożników rozlewanie napoi – to zdarzenia, których nie sposób uniknąć. A kiedy kuchnia jest centrum życia rodziny, to wiele się w niej dzieje i maluchy towarzyszą nam nieustannie. Rodzice małych dzieci mogą przyjąć jedną z dwóch strategii w wyborze mebli. Pierwszą jest wybór frontów najtańszych albo wstrzymanie się z remontem i czekanie, aż pociechy podrosną i staną się świadome swoich działań. Drugą – wybór mebli najsolidniejszych, odpornych na zniszczenia i solidnych. Na pewno kluczowe jest, by upewnić się, czy producent mebli kuchennych stosuje całkowicie bezpieczne dla zdrowia materiały, a w przypadku tych droższych i trwalszych – czy możemy liczyć na rozszerzoną gwarancję oraz czy w razie wymiany elementów za kilka lat dostaniemy je bez trudu.