Pierwsze gniazdko naszej czytelniczki Klaudii to dla niej wielki dzień. Jednak specyficzny kształt pokoju i konieczność upchnięcia w nim 3 różnych funkcji oznaczała, że konieczne będą rozwiązania niestandardowe, które zapewnią mieszkaniu przytulność i komfort. Zapraszamy!

Jakie funkcje ma spełniać pomieszczenie?

Salon jest duży (4,5m na ponad 8 metrów!), ale ma tylko jedno okno na krótszym boku i wejście na środku długiej ściany. Zgodnie z życzeniem pani Klaudii mieliśmy za zadanie stworzyć tu sypialnię, jadalnię dla 4 osób i umieścić dużą klubową kanapę w kształcie litery U. Jeśli chodzi o część mebli sprawa była nieco ułatwiona, właścicielka zasugerowała wykonanie we własnym zakresie łóżka, szafki RTV i stolika z palet Euro. Do kosztorysu nie wliczaliśmy również oklejenia dużej ściany imitacją białej cegły.

Budżet określony na ten projekt to kwota 7000zł, jednak część tej kwoty musi zostać wykorzystana na wyrównanie ścian pokrytych tynkiem z teksturą.

Metamorfoza salonu-sypialni – co zrobiliśmy?

widok sofa

Projekt zaczęliśmy od określenia palety barw. Poza obowiązkową dla dość słabo oświetlonego pokoju bielą sięgnęliśmy po szarości, róż i soczystą wiosenną zieleń – te kolory występują głównie w dodatkach, będzie je więc można do woli zmieniać zgodnie ze zmieniającym się gustem właścicielki.

Kolejny krok to wydzielenie w głębi pomieszczenia części sypialnianej. Za 2-metrowej szerokości ścianką zestawiliśmy podstawę łóżka (2m x 2m). Na tej podstawie położyliśmy stelaż i zakupiony wcześniej materac.

Po obu stronach łóżka stanęły 2 nieduże szafy w kolorze dąb sonoma (to główny kolor drewna w tej aranżacji). Na dużej ścianie stanęły również 2 komody, by zapewnić wystarczającą pojemność garderoby. Na ścianie przeciwległej zawiesiliśmy zestaw półek Spaceo, które dekorują ścianę i nie blokują rozchodzenia się ciepła od dużego kaloryfera.

Po drugiej stronie ścianki stanął stół (ponownie kolor dab sonoma) i 4 eleganckie krzesła. Nad stołem zawisło duże lustro odbijające wpadające do wnętrza światło oraz rozpraszające to padające z kinkietu.

Na długiej ścianie stanęła również wymarzona kanapa. To duży mebel o ogromnej powierzchni wypoczynkowej, jednak pasuje do tak dużego wnętrza. Aby dodać głębi za kanapą zawiesiliśmy wąską (20cm) półkę ciągnącą się na całą szerokość mebla. To niedrogi zabieg, który z jednej strony dodaje dodatkową warstwę dekoracji, a z drugiej pozwala na wyeksponowanie części biblioteczki pani Klaudii. Ceglaną dekorację podkreśliliśmy diodami LED z obowiązkowym kontrolowaniem kolorów na pilot.

W rogu pomieszczenia znalazło się jeszcze miejsce na dużą stojącą lampę, zwieszającą się nad stworzony z małej palety stolik (tak stolik jak i szafkę RTV przykryliśmy blatami ze szkła hartowanego).

W salonie musiało się również znaleźć miejsce na 55” telewizor – szeroka, ale dość płytka szafka z palet będzie doskonałym wyjściem, spójnym z resztą aranżacji. Resztę książek i drobiazgów pani Klaudia spokojnie upakuje do 2 witryn Billy, stojących po obu stronach szafki RTV.

metamorfozy banner

Ile kosztowała metamorfoza?

Kanapa Ulli, sofamarket.pl – 1849zł
2 witryny Billy, Ikea – 329zł/szt.
2 komody Malm, Ikea – 299zł/szt.
Lampa podłogowa LDF, Lumina Deco – 369zł
Plafoniera Tequila, Leroy Merlin – 149zł
2 szafy ubraniowe Cadixo, Leroy Merlin – 348zł/szt.
Półki Spaceo, Leroy Merlin – 69zł
Lustro LR MD1, Leroy Merlin – 99zł
Stelaż pod materac D15-WKL180, Black Red White – 149zł
Zestaw stół + 4 krzesła Hasle, Jysk – 785zł (promocja)
1 x szkło hartowane 6mm 80×67,2cm (stolik), wycena orientacyjna za TwojSzklarz.pl ~125zł
1 x szkło hartowane 6mm 160x50cm (szafka RTV), wycena orientacyjna za TwojSzklarz.pl ~145zł
Dekoracje i pozostałe dodatki – 500zł

Razem: 6191zł

salon klaudia