Po modyfikowane mleka dla dzieci można sięgnąć z różnych powodów. Czasem mama niestety nie ma pokarmu, innym razem konieczne jest odstawienie dziecka od piersi, na przykład z powodu powrotu mamy do pracy. Z pewnością w obliczu takiej lub innej sytuacji niejedna mama czuje wyrzuty sumienia z powodu odstawienia dziecka od piersi. Jednak nad mlekami dla maluszków pracuje sztab specjalistów, którzy robią wszystko, aby były one jak najzdrowsze i najbliższe naturalnemu pokarmowi.

Skład mleka dla dzieci

Modyfikowane mleka dla dzieci w przeważającej części powstają na bazie mleka krowiego. Nie jest ono jednak bezpieczne dla delikatnego układu pokarmowego maluszka w wersji surowej. Dlatego takie mleko poddaje się szeregowi modyfikacji i stąd jego nazwa. Przede wszystkim zmniejsza się zawartość białka, a także dodaje oleje roślinne, witaminy oraz mikro- i makroelementy. Dla dzieci nietolerujących laktozy są specjalne mleka bez tego składnika, natomiast jeśli dziecko mimo tego źle reaguje na mleko krowie, istnieją alternatywy powstałe z mleka sojowego lub koziego.

Rodzaje mleka modyfikowanego

Mleka dla dzieci podzielone są z reguły na kategorię wiekową i ewentualnego ukierunkowania na jakiś problem. Mamy więc mleka dla wcześniaków, noworodków, niemowląt i większych dzieci (powyżej pierwszego roku życia czy przedszkolaków). Z kolei, jeśli dziecko ma problemy z brzuszkiem, można sięgnąć po specjalne mleka na kolkę, biegunkę, zaparcia czy ulewanie. Takie mleka zostały opracowane z myślą o tym, aby były jak najbardziej lekkostrawne. Te na zaparcia na przykład zawierają odpowiednio zbilansowane kwasy tłuszczowe oraz węglowodany, aby kupki naszego maleństwa były bardziej miękkie i w efekcie łatwiejsze do wydalenia. W przypadku biegunek bilansuje się w inny sposób zawartościom tych substancji, aby otrzymać odwrotny skutek. Natomiast mleka ukierunkowane na problemy ze zbyt częstym ulewaniem mają gęstszą konsystencję, dzięki czemu łatwiej pozostaje w brzuszku. Dla małych alergików dostępne są również hipoalergiczne mleka dla dzieci.

Marki mleka modyfikowanego

Najtrudniej odpowiedzieć na pytanie, którą markę mleka wybrać. Wszystkie one przecież oferują najwyższej jakości produkty stworzone przez specjalistów i poddane rozmaitym testom bezpieczeństwa. W tym przypadku nie warto kierować się opinią koleżanek, ponieważ każde dziecko jest inne. Najlepiej zdać się na radę lekarza w tej kwestii, ponieważ to on najlepiej zna się na ich składzie i działaniu na organizm dziecka.

Ważne informacje dodatkowe

Niezależnie od wybranego przez nas mleka dla dzieci należy przy przygotowywaniu pokarmu kierować się kilkoma zasadami. Najlepiej nie przesypywać nigdzie mleka, tylko trzymać je w oryginalnym opakowaniu i zamykać szczelnie. Radzi się także wykorzystywać wodę butelkowaną, taką specjalną dla dzieci lub niskomineralizowaną. Nie przygotowujmy mleka na zapas, ale zawsze na bieżąco. Po dwóch godzinach należy wylać mleko, nie podawajmy go już dziecku.

Informacje zaczerpnięte z www.NowaFarmacja.pl