Aloes uznawany jest za jeden z najważniejszych produktów roślinnych, który wykorzystuje się w przemyśle kosmetycznym, farmaceutycznym i spożywczym. Bynajmniej nie jest to produkt marginalny. Trzeba koniecznie wspomnieć, że cały rynek aloesowy na świecie osiągnął w 2017 roku 507 milionów dolarów. A to dopiero początek procesu. Na podstawie trendów i tendencji wzrostowych przewiduje się bowiem, że w 2023 roku osiągnie poziom 831 milionów dolarów. Stanowi to olbrzymi przyrost, który pokazuje, z jak olbrzymim zjawiskiem mamy do czynienia w skali globalnej. Do największych producentów aloesu na potrzeby przemysłu zalicza się obecnie: Tajlandię, Meksyk, Dominikanę, Stany Zjednoczone i Kostarykę.

Od wieków aloes był stosowany ze względu na swoje prozdrowotne i prourodowe właściwości. Był znany od czasów starożytnych. Używali go starożytni Egipcjanie, mieszkańcy Mezopotamii i Chin. Doceniali go myśliciele okresu średniowiecza. Każda kolejna epoka podkreślała jego wielkie znaczenie dla zdrowia i urody.

Z czym wiąże się współczesny wzrost zainteresowania aloesem?

Główną przyczyną aloesowego boomu w ostatnich latach jest znacząca zmiana sposobu życia. Ludzie przywiązują coraz większą wagę do zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej. Coraz istotniejsze staje się, co jemy oraz jakich kosmetyków używamy. Wielką popularnością cieszą się wszelkie produkty eko, organicznego pochodzenia. Dzieje się tak w przypadku nie tylko żywności, ale też kosmetyków, odzieży, a nawet wystroju wnętrz.

W tym wszystkim pojawiła się też moda na aloes, która trwa i rozwija się od kilku lat. Nie da się ukryć – to naprawdę przydatna roślina.

Liczne badania potwierdzają szereg właściwości prozdrowotnych aloesu. Pomaga zarówno na problemy skórne, choroby układu pokarmowego oraz osłabioną odporność. Pacjenci często sięgają po aloes, uważając go za naturalne i zdecydowanie bezpieczniejsze lekarstwo niż dostępna w aptekach farmakologia.

Co jeszcze kształtuje tę modę? Nie można również zapominać o olbrzymim znaczeniu aspektu tradycji kulturowej. Jak już zostało to wcześniej powiedziane, aloes jest znany w globalnej tradycji od kilku tysiącleci. Ludzie na całym świecie są obeznani z jego właściwościami pielęgnacyjnymi i prozdrowotnymi. W przypadku produktów wprowadzanych na rynek daje to olbrzymią przewagę. Klient dokładnie wie, czego może się spodziewać, a twórcy nie muszą inwestować olbrzymich nakładów finansowych w promocję i marketing nowych produktów.

Aloes jest czymś, co towarzyszy nam od zarania dziejów i podświadomie wiemy, że warto go stosować.

Oprócz wyżej wymienionych przyczyn natury ekonomiczno-społecznej, należy oczywiście pamiętać o właściwościach samej rośliny.

room 4161937 1280

W jaki sposób aloes dba o nasze zdrowie?

Aloes jest przede wszystkim wykorzystywany w leczeniu chorób skórnych. Znajdujące się w jego składzie aminokwasy, polisacharydy i enzymy mają właściwości przeciwzapalne oraz antywirusowe, antybakteryjne i antygrzybicze. Dzięki temu sok z miąższu aloesowego skutecznie pomaga w redukcji nawet bardzo zaognionych stanów zapalnych, opryszczki, trądziku oraz wszelkich niedoskonałości skóry.

Stosowany powszechnie w kosmetykach żel aloesowy, skutecznie oczyszcza skórę, odblokowuje pory z zanieczyszczeń, a także usuwa martwe komórki naskórka. Dzięki temu wyrównuje koloryt skóry, wygładza ją i sprawia, że wygląda piękniej i młodziej.

Oprócz zastosowania w leczeniu chorób skórnych, aloes jest też używany w problemach z układem pokarmowym. Przy regularnym piciu czystego soku z aloesu można wyregulować pracę żołądka, ograniczając wydzielanie kwasów żołądkowych.

Aloes skutecznie usprawnia pracę jelit, oczyszczając kosmki jelitowe i sprawiając, że substancje odżywcze znacznie lepiej się wchłaniają. Sok z tej rośliny pomaga przyspieszyć metabolizm, co z kolei pomaga spalać zbędną tkankę tłuszczową. Aloes uznaje się zatem za produkt wspomagający proces odchudzania.

Aloes dla urody

Oprócz typowo zdrowotnych zastosowań, aloes często pojawia się w kosmetykach o działaniu oczyszczającym i intensywnie nawadniających. Wnika w głąb skóry znacznie efektywniej niż woda, skutecznie nawilżając kolejne jej warstwy.

Warto też pamiętać, że w aloesie znajdują się liczne antyoksydanty, sprawiające, że roślina ta jest najprawdziwszym eliksirem młodości – redukującym ilość szkodliwych rodników oraz przyspieszającym wytwarzanie nowych włókien kolagenowych w skórze. Sprawia to, że jest ona bardziej napięta, wygładzona i po prostu młodzieńczo piękna.

Aloes marką globalną

Olbrzymie zainteresowanie aloesem na całym świecie sprawia, że zapotrzebowanie na wytwarzanie produktów na jego bazie rośnie z roku na rok. Aloes stanowi naturalny surowiec o wielu potrzebnych zastosowaniach, silnie ugruntowanych w naszej kulturze, który równocześnie wpisuje się w aktualne eko-trendy. Dzięki temu wiele osób sięga po aloesowe produkty organiczne chętniej niż po syntetyczne leki albo kosmetyki pełne parabenów lub silikonów.

Jeśli zainteresował Cię artykuł o znaczeniu aloesu dla światowej gospodarki i naszego zdrowia, gorąco zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej: NajlepszyAloes.pl