Kiedy stajemy przed decyzją o zmianie wyglądu naszego mieszkania lub choćby jednego pomieszczenia, często już na samym początku mamy jakąś wizję, jak ma wyglądać taka zmiana. Zapewne wiemy, jakie będą kolory na ścianach, nowe meble lub te obecnie istniejące inaczej zaaranżowane.

Można tu wymieniać wiele innych naszych indywidualnych wyobrażeń, które są wynikiem inspiracji podczas przeglądania katalogów, czy stron z gotowymi aranżacjami, proponowanymi przez projektantów wnętrz.

Powodów i chęci zmiany naszego otoczenia może być nieskończenie dużo, jednak ważnym jest, aby taką zmianę, jeśli już się decydujemy, przeprowadzić jak najbardziej poprawnie. Funkcjonalne i pozytywnie wpływające na nas wnętrze to kierunek, w którym powinniśmy pójść.Co to w praktyce oznacza?

Uważaj na światło studyjne!

To co często nam się podoba na zdjęciu, czy przykładowej aranżacji, nie zawsze sprawdzi się w naszym pomieszczeniu, to znaczy nie będzie dokładnie takie, jak sobie wyobrażamy a w danym momencie widzimy na zdjęciu. W katalogu mogą znaleźć się aranżacje wykonane w studio, a w naszych pomieszczeniach jest naturalne światło, które w zależności od stron świata różni się między sobą.

Nie mówimy tu tylko o zdjęciach i gotowych aranżacjach pokoi, ale też o pojedynczych meblach, czy wzornikach kolorów, które fizycznie widzimy w sklepie. Miejsce gdzie oglądamy konkretne meble, wzorniki, ma swoją indywidualną temperaturę światła, która w 90% przypadków różni się od tej jaką mamy w mieszkaniu. To może spowodować dość istotny rozdźwięk między naszym wyobrażeniem a rzeczywistością jaką stworzymy w naszym mieszkaniu.

Pokój skrojony na wymiar

Kolejną sprawą jest wielkość pomieszczenia i jego rozkład, który istotnie wpływa na możliwości aranżacyjne takiego wnętrza. Meble tak duże jak łóżko, szafa, a nawet stół mogą w pewnych układach przeszkadzać, na przykład za bardzo nachodzić na inne elementy pomieszczenia, przez co pogorszą funkcjonalność własną lub innych mebli lub utrudniać komunikację domowników. Będziemy na co dzień z takiego wnętrza korzystać, więc warto to dobrze przemyśleć i zaplanować zanim podejmiemy ostateczną decyzję.

metamorfozy banner

Trendy tylko na obrazku

Następną sprawą są barwy i kolory na ścianach i podłogach, o których już była mowa w kwestii światła. Trendy w modzie i związane z nimi, przykładowe zestawienia mebli i kolorystyki mogą nam się podobać lub nie, ale to czy je zastosujemy w naszym mieszkaniu, powinno być przemyślane pod kątem naszego trybu życia, jakie prowadzimy. Ciemny i gęsty wzór na ścianach salonu, który jest położony w części północnej naszego mieszkania, może stworzyć dość przytulne miejsce lub przytłoczyć. Biała ściana może rozjaśnić pomieszczenie, ale też stworzyć wrażenie pustki. Takich przykładów można mnożyć, aby pokazać jak indywidualne są nasze potrzeby i możliwości naszego mieszkania.

Warto więc, na jakiś czas, „przespać się” z naszym wyobrażaniem zmiany w mieszkaniu, poczuć jak ta zmiana na nas wpłynie, porozmawiać ze znajomymi, posłuchać po prostu obiektywnych opinii. A jeśli już się zdecydujemy, zwracajmy szczególnie uwagę na różnicę w oświetleniu, aby dokonać jak najlepszych dla nas wyborów oraz dobre rozmieszczenie mebli, aby nam służyły i wzajemnie się uzupełniały.