Program Ruchu Bezwizowego do USA (Visa Waiver Program) to program zniesienia wiz. Dzięki niemu podróżujący mogą się udać do Stanów Zjednoczonych bez wcześniejszego wnioskowania o wizę. Otrzymują pozwolenie na spędzenie w USA do 90 dni w celach służbowych lub turystycznych. Nie jest możliwe przedłużenie pobytu.

Kraj należy opuścić w dniu lub przed datą na stemplu wjazdu do Stanów Zjednoczonych. Jeżeli podróżujący chciałby wnioskować o wizę, istnieje taka możliwość. Taka osoba, po pozytywnym odzewie, otrzymuje wizę dla gości (B). Istnieją jednak wymogi, które każdy podróżujący musi spełniać.

Dodatkowe wymogi Programu Ruchu Bezwizowego

Po pierwsze, należy być obywatelem kraju uczestniczącego w Programie. Listę państw można znaleźć na stronie internetowej travel.state.gov. Po drugie, każdy podróżujący musi posiadać ważne zezwolenie na podróż Electronic System for Travel Authorization (ESTA). Jest to amerykański elektroniczny system obsługiwany przez służbę graniczną i celną CBP, który ustala uprawnienia posiadacza do przekroczenia granicy Stanów Zjednoczonych.

Każda ESTA jest ważna przed 2 lata. Podróżujący muszą uzyskać nową jeżeli: posiadają nowy paszport (awaryjny lub tymczasowy), zmienili swoje imię, płeć, obywatelstwo. Zaskakujący jest fakt, że zatwierdzony status ESTA nie gwarantuje wjazdu na obszar Stanów Zjednoczonych. Służba celna i graniczna posiada uprawnienia do odmowy lub zezwolenia na wjazd.

Po drugie, należy się upewnić, że paszport, który posiadamy, jest ważny przez co najmniej 6 miesięcy po planowanym wyjeździe z USA. Nie są tutaj wyjątkiem dzieci, a nawet niemowlęta.  

Po trzecie każdy podróżujący powinien posiadać paszport elektroniczny. Jest to forma dokumentu, która ma wbudowany elektroniczny chip. Takie paszporty muszą być zgodne z wymogami określonymi przez Międzynarodową Organizację Lotnictwa Cywilnego ICAO.

Po czwarte, jeżeli jesteś w posiadaniu paszportu tymczasowego lub awaryjnego, Twoim paszportem musi być e-paszport. Ta zasada dotyczy osób, które przejeżdżają przez USA.

Czy można podróżować z USA do Kanady na Ruchu Bezwizowym?

Istnieje taka możliwość. Z USA można udać się na wycieczkę do Kanady, Meksyku lub pobliskiej wyspy. Należy jednak pamiętać, że na całkowity pobyt na kontynencie mamy nie więcej niż 90 dni.

W jaki sposób Polska dołączyła do państw uczestniczących w Programie?

Polska spełniła liczne wymagania ustanowione przez Stany Zjednoczone. Przede wszystkim odsetek osób, które nie otrzymały wizy (B) jest niższy niż 3%. Ponadto Polska nawiązała długotrwałą współpracę z USA w kontekście udostępniania danych związanych z bezpieczeństwem. Co więcej, państwo polskie sprawnie egzekwuje standardy bezpieczeństwa, kontrolę graniczną, a także utrzymuje wysoki poziom przeciwdziałania terroryzmowi.  

Następnie Polska wprowadziła system e-paszportów i skutecznego zgłaszania pustych, zagubionych i skradzionych paszportów. Należy podkreślić, że spełnienie powyższych wymagań nie gwarantowało Polsce objęcia Programem. Była to również wola rządu Stanów Zjednoczonych.

Więcej informacji znajdziecie na Estavisa.pl