Lustro to nie tylko praktyczny dodatek, w którym możemy się szybko przejrzeć przed wyjściem z domu, ale również element tworzenia przyjemnej atmosfery w domu czy podkreślania stylu wnętrz. Aby jednak spełniało ono wszystkie swoje zadania na sto procent, powinno być dobrze dobrane i – co jeszcze ważniejsze – powieszone na odpowiedniej wysokości. To, na jakiej wysokości powiesić lustro w przedpokoju, zależy od wielu czynników, między innymi od jego typu, kształtu czy wielkości lustra, ale również od rozmiaru pomieszczenia czy zakładanego efektu. Aby więc ten poradnik był dla Was jak najbardziej wartościowy, sprawdzimy kilka powszechnych rozwiązań, co pozwoli na dostosowanie ich do własnych potrzeb.

Na jakiej wysokości powiesić lustro w przedpokoju?

W SKRÓCIE:

  • Lustra w przedpokoju pełnią rolę funkcjonalną i dekoracyjną.
  • Dobór lustra do stylu wnętrz to jedno, ale trzeba pamiętać o odpowiednim dostosowaniu ich do swoich potrzeb, czyli zawieszeniu na właściwej wysokości.
  • Przyjmuje się, że lustro powinno znajdować się na wysokości oczu użytkowników, aby w pełni spełniało swoje zadanie, ale dostosowanie tej wysokości może się różnić w zależności od rodzaju lustra.

Klasyczne lustro w ramie, czyli elegancja w nowoczesnym wydaniu

Na początek klasyka, która broni się w każdej sytuacji i skutecznie opiera różnym trendom, czyli lustra w ramach. To hasło jest jednak bardzo uniwersalne, ponieważ rama może być zarówno minimalistyczna, jak i bogato zdobiona – jedna i druga opcja jest świetna, jeżeli dobrze pasuje do stylu danego wnętrza.

Na jakiej wysokości powiesić lustro w przedpokoju?

Rama pozwala kształtować i podkreślać styl mieszkania, nadając mu specyficznego charakteru, ale może też „kraść” odrobinę przestrzeni użytkowej lustra, dlatego warto wiedzieć, jak temu zapobiec. Na jakiej wysokości więc wieszać takie lustro? Przyjmuje się, że jego środek powinien znajdować się mniej więcej ok. 165 centymetrów od podłogi.

Umieszczając środek lustra na wysokości oczu użytkowników, sprawiamy, że jest ono bardziej funkcjonalne. Jeżeli większość domowników jest niższa lub wyższa, można spróbować dostosować wysokość do średniej, co w praktyce oznacza zazwyczaj +/- 5 cm w górę lub dół.

Na jakiej wysokości powiesić lustro w przedpokoju?

Lustra stojące, czyli więcej przestrzeni do wykorzystania

Lustra stojące to popularna kategoria, ponieważ pozwalają one na obejrzenie całej sylwetki. Dzięki temu doskonale sprawdzają się w przedpokojach. Takie modele dostępne są w różnych wymiarach, a ich wysokość waha się zazwyczaj pomiędzy 110. a 150. centymetrami.

Wiele osób zwyczajnie opiera lustro o ścianę lub umieszcza je równo z poziomem podłogi, ale prawidłowo przyjmuje się, że dolna krawędź lustra powinna znajdować się około 15-20 centymetrów nad ziemią. Takie powieszenie lustra umożliwia pełen ogląd sylwetki, a dodatkowo powiększa wizualnie przestrzeń, co świetnie się sprawdza w mniejszych przedpokojach.

Aby uzyskać jak najlepszy efekt i rozświetlić dodatkowo pomieszczenie, rozważ umieszczenie lustra w miejscu, gdzie będzie odbijać naturalne światło, na przykład naprzeciwko drzwi lub okna.

Na jakiej wysokości powiesić lustro w przedpokoju?

Lustro o nieregularnym kształcie, czyli styl przede wszystkim

Przedpokój to bardzo reprezentatywne pomieszczenie, ponieważ jest pierwszym, w którym witamy gości. Nic więc dziwnego, że to właśnie w nim pojawiają się często elementy, które mają za zadanie kreować styl mieszkania. A lustra o nieregularnych czy organicznych kształtach są właśnie takim produktem.

W przypadku takich luster kluczowe jest nie tylko ich odpowiednie umiejscowienie, ale także sposób, w jaki będą one prezentowane, aby maksymalnie wykorzystać ich unikalny kształt i estetykę.

Niestety, taka różnorodność sprawia, że trudno podać prosty przepis na właściwe wieszanie lustra, ale przygotowaliśmy kilka wskazówek, które można indywidualnie dopasować do swojego przypadku. Oto one!

  • Nawet jeśli lustro ma nieregularny kształt, jego centralny punkt powinien być umieszczony na wysokości oczu ok. 160-165 cm od podłogi. To ułatwi korzystanie z niego w codziennym życiu oraz pozwoli na pełne docenienie jego designu.
  • Jeżeli pomimo swej nieregularności, lustro można powiesić w pionie, powinno ono znaleźć się przynajmniej kilkanaście centymetrów nad podłogą. Im dłuższe lustro, tym mniejsza różnica pomiędzy jego dolną krawędzią a ziemią.
  • W przypadku luster o szerokim, poziomym kształcie, zawieszenie ich nieco wyżej może pomóc w zachowaniu proporcji wizualnych pomieszczenia. W takim przypadku zastosowanie pierwszej zasady również ma uzasadnienie, bo lustro powinno przede wszystkim znajdować się na wysokości twarzy.

Na jakiej wysokości powiesić lustro w przedpokoju?

Chociaż estetyka nieregularnego lustra jest ważna, nie zapominaj o jego funkcjonalności. W przedpokoju lustro powinno być praktyczną dekoracją, która pozwoli na szybki rzut oka na swój wygląd przed opuszczeniem domu. A to na jakiej wysokości lustro w przedpokoju zostanie zawieszone, może całkowicie zmienić percepcję przestrzeni, dlatego warto zadbać o ten aspekt!

Zobacz wszystkie lustra do przedpokoju w naszej ofercie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj