Codzienna eksploatacja i nieodpowiednia pielęgnacja mogą trwale uszkodzić drewnianą podłogę. Aby zachować jej piękny wygląd, podłogę powinniśmy zabezpieczyć przed działaniem wody i z rozwagą dobierać środki czyszczące.

Podłogi z drewna źle znoszą wilgoć i kontakt z drażniącymi środkami chemicznymi. – Nie potrzeba wiele, aby zniszczyć taką podłogę lub spowodować wybrzuszenie desek czy klepek. Często nieświadomie przyczyniamy się do tego podczas sprzątania, stosując do mycia zbyt dużą ilość wody – mówi Zygmunt Dąbrowski z firmy FINISHPARKIET, która produkuje gotowe drewniane podłogi. Powłoki lakiernicze, którymi pokryte są parkiety czy deski podłogowe, najgorzej znoszą kontakt z acetonem obecnym np. w zmywaczach do paznokci, benzyną czy sodą, dlatego szczególnie starajmy się unikać kontaktu drewna z tymi substancjami.

Montaż z odciskami

Jeżeli wskutek nieuwagi podczas montażu podłoga została zabrudzona klejem, ślad będzie widoczny przy świetle dziennym. – Klej, który zabrudził deski, można usunąć na świeżo w kilka chwil wyłącznie przy użyciu ciepłej wody. O wiele trudniej jest w przypadku np. odcisków pobrudzonych klejem palców, które często zauważamy dopiero po zakończeniu remontu, kiedy spoiwo zdążyło już zaschnąć – mówi Zygmunt Dąbrowski z firmy FINISHPARKIET. – Należy wówczas spróbować bardzo delikatnie przetrzeć ślad lekko wilgotną szmatką nasączoną acetonem i przy pomocy plastikowej szpachelki zebrać pozostałości kleju. Jeśli nie potrafimy sami usunąć zabrudzeń, powinniśmy zwrócić się z prośbą do montażysty, który układał podłogę, o jej profesjonalne wyczyszczenie. Na rynku dostępne są też specjalistyczne preparaty służące do usuwania klejów montażowych z różnych powierzchni. Wśród nich znajdziemy i takie, które sprawdzą się przy drewnianych podłogach.

Zanim zaczniemy korzystać z nowej podłogi, nie zapomnijmy o zabezpieczeniu jej środkiem do konserwacji drewna. – W przypadku gotowych podłóg drewnianych FINISHPARKIET specyfik możemy zastosować zaraz po ich ułożeniu, ponieważ nie musimy czekać, aż lakier czy olejowosk wyschną – mówi Zygmunt Dąbrowski. – Konserwacja drewna jest niezwykle ważna. Dzięki niej nasza podłoga będzie bardziej odporna na szkodliwe działanie wody.

Mopem i odkurzaczem

Utrzymanie w czystości podłogi drewnianej w mieszkaniu nie jest trudne. Drobne zabrudzenia – kurz czy piasek – dobrze jest usunąć przy pomocy odkurzacza wyposażonego w miękką końcówkę z włosiem. Większe zabrudzenia warto czyścić na mokro z zastosowaniem specjalnie przeznaczonych do drewna, delikatnych środków czyszczących.

W żadnym wypadku do mycia podłóg nie stosujmy płynów do naczyń czy np. preparatów do czyszczenia łazienek. – Warto pamiętać, by podczas wycierania podłogi na mokro nie zostawiać na niej wody. Po zakończeniu mycia jej powierzchnia powinna być wilgotna, ale nie mokra. Pamiętajmy, że drewno zachowuje swoją naturalną wrażliwość na wilgoć, nawet jeśli je zaimpregnujemy – dodaje ekspert z firmy FINISHPARKIET.

Podłoga na błysk

Sposób pielęgnacji podłogi powinniśmy dostosować do rodzaju jej wykończenia. – Najmniej wymagające jest drewno lakierowane. Aby utrzymać taką podłogę w dobrym stanie wystarczy regularnie ją odkurzać i w razie potrzeby przecierać wilgotnym mopem czy ściereczką – mówi ekspert z firmy FINISHPARKIET.

– Inaczej jest w przypadku drewna olejowoskowanego, które wymaga stosowania past lub płynów ochronnych – dodaje. W przypadku podłogi lakierowanej możemy stosować dodatkowe preparaty, które – w zależności od naszych potrzeb – nabłyszczą ją lub zmatowią. Będą ponadto chroniły lakier przed ewentualnymi uszkodzeniami.