Chrzest to jeden z najbardziej wyjątkowych momentów w życiu religijnym człowieka. Takie chwile warto upamiętnić oryginalnym prezentem, który w późniejszych latach będzie przypominać danej osobie o przyjętym sakramencie. W zależności od formy podarunku, może on jednocześnie stanowić symbol wiary lub element biżuteryjny, towarzyszący ochrzczonemu w codziennym życiu. Jakie pamiątki są najczęściej wybierane?

Dewocjonalia dla dzieci

Prezenty na chrzest w formie dewocjonaliów cieszą się bardzo dużą popularnością i mogą przyjmować przeróżne formy. Chętnie wybierane są złote łańcuszki z medalikiem przedstawiającym wizerunek Maryi. Biżuteria tego typu może stanowić pamiątkę na całe życie, choć dziecko będzie mogło założyć ją dopiero w późniejszym wieku. Aby mieć pewność, że łańcuszek zachowa swoje walory estetyczne przez lata, warto wybierać modele wyższej próby. Medaliki są dostępne w różnych kształtach, zarówno jako serduszka, łezki czy owalne modele. Oprócz medalików, często wybiera się również łańcuszki z krzyżykiem w różnych wielkościach. To kolejny ważny symbol religijny, który pozwoli ochrzczonej osobie zachować w pamięci przesłanie, jakie niósł ze sobą sakrament. Innym rodzajem biżuteryjnych dewocjonaliów są bransoletki lub łańcuszki w formie różańca. Znajdują się na nich niewielkie kuleczki, które mają symbolizować kolejne części modlitwy.

Jeszcze inną formą dewocjonaliów są religijne obrazki, najczęściej z motywem aniołów, osoby Maryi czy Świętej Rodziny. Prezent tego typu można zawiesić w pokoju ochrzczonego malucha lub postawić niedaleko łóżeczka. Na obrazkach bardzo często znajduje się dedykacja, która po latach przypomni ochrzczonemu o tym wyjątkowym wydarzeniu.

Świeckie pamiątki na chrzest

Oprócz upominków z religijnym motywem i przesłaniem jako pamiątka chrztu sprawdzą się również bardziej świeckie prezenty. Popularnym rozwiązaniem są złote bransoletki lub łańcuszki z zawieszką w kształcie serca czy stópek dziecka. Na bransoletkach często znajduje się tabliczka gdzie można zawrzeć dedykację. Popularną pamiątką chrztu są również kolczyki, które maluch może nosić praktycznie do razu. Najczęściej są to niewielkie złote wkrętki przykładowo w formie kwiatków ozdobionych cyrkoniami.

Kolejne pomysły na prezent z okazji chrztu mają w mniejszym stopniu charakter użytkowy, stanowiąc raczej formę symbolu, który można postawić na półce. Przykładowo może być to elegancko zapakowana srebrna łyżka z grawerem i końcówką w kształcie serca. Równie często wręcza się złote lub srebrne grzechotki czy niewielkie srebrne buciki. Niezwykle uroczym podarunkiem w tym stylu jest srebrny lub pozłacany smoczek, gdzie również można wygrawerować dowolny tekst. Dostępne są także inne wzory, na przykład w postaci wózka czy grzebyka. Upominki tego typu po latach będą pełnić rolę niezwykle sentymentalnych pamiątek. Kunszt wykonania i wysokie walory estetyczne dodatkowo sprawią, że prezent będzie świetnie  prezentował się w dziecięcym pokoju. 

Wybór odpowiedniej pamiątki na chrzest to nie lada wyzwanie, zważywszy na szeroki wybór różnego rodzaju produktów. Z tego względu przed zakupem warto skonsultować się z rodzicami dziecka, ustalając formę prezentu, aby nie powielać niektórych pomysłów. Miłym gestem jest zawarcie dedykacji na upominku, najlepiej w formie graweru. Odczytując ją po latach z pewnością sprawi wiele radości. Dedykacja może zostać umieszczona również w formie wklejki w środku pudełeczka, gdzie znajduje się prezent, najczęściej jakiś element biżuterii.