Kolekcjonerstwo to dla jednych wspaniałe hobby, a dla innych sposób na zarabianie pieniędzy. Mogłoby się wydawać, że zbieranie unikatowych rzeczy jest bardzo prostą sprawą – wystarczy posiadać odpowiednią ilość gotówki i kupować rzeczy, których nam brakuje. Jednak jest to hobby, które wymaga dużej dawki wiedzy na temat zbieranych rzeczy oraz masy poświęconego czasu na szukanie perełek. Co więc jest tak bardzo kolekcjonowane przez pasjonatów?

Znaczki

Kolekcjonowanie znaczków jest równie popularne dzisiaj, co i dawniej. Wklejanie poszczególnych elementów do klasera i zbieranie całych kolekcji kojarzy się nam trochę z dzieciństwem, kiedy to odklejone znaczki z listów dawały wielką frajdę. Można zbierać zarówno pojedyncze elementy, jak i całe serie. Te drugie są zazwyczaj o wiele cenniejsze. Co ciekawe kolekcjonowanie znaczków jest tak samo stare, jak powstanie pierwszego znaczka. Bardzo szybko pojawiły się osoby, które zaczęły je zbierać. Można nabywać zarówno te starsze modele jak i te, które dopiero powstaną. Cena jest zazwyczaj uzależniona od daty wypuszczenia na rynek znaczka oraz ilości sztuk, jakie zostały wprowadzona do obiegu.

Pocztówki

Pocztówki to kolejna rzecz, która jest prosta w zbieraniu i pięknie wygląda w albumach czy też na ścianie. Pocztówki można zbierać z miejsc, w których się było, jak i prosić na specjalnych forach o przesłanie ich od innych pasjonatów z drugiego końca świata. Dzięki rozwojowi Internetu to właśnie teraz zbieranie pocztówek tak jest proste jak nigdy wcześniej. Wystarczy na forach czy portalach społecznościowych przystąpić do grupy, w której każdy wyśle egzemplarz pocztówki do pozostałych. Dzięki temu możemy nie tylko dostać ciekawą kartkę, ale i nawiązać interesujące kontakty towarzyskie.

Kapsle

Na temat zbierania kapsli narosło wiele mitów. Są osoby, który posiadają w swojej kolekcji tysiące unikalnych przedmiotów tego typu, w związku z czym od razu są oskarżane o… alkoholizm. W rzeczywistości nie wszystkie kapsle zostają zebrane w wyniku opróżnienia konkretnych butelek – a przynajmniej nie przez osobę, która ten kapsel posiada. Co do samego kolekcjonowania, podobnie jak w przypadku pocztówek, istnieją tutaj specjalne fora, gdzie można wymieniać się kapslami, bądź je kupić. Zbieranie kapsli wymaga bardzo dużej wiedzy na ten temat – trzeba wiedzieć, który z nich jest naprawdę wartościowy, żeby za niego nie przepłacać.

Postery

Kolekcjonowaniem posterów zajmują się głównie osoby, które uwielbiają kino, wystawy czy spektakle. To właśnie tam najczęściej można poprosić o dodatkowy plakat dla siebie w celach kolekcjonerskich. Są oczywiście przypadki, gdzie za znany poster będziemy musieli zapłacić, ale taka sytuacja występuje praktycznie w każdym rodzaju kolekcjonerstwa. Postery mają to do siebie, że powinny być odpowiednio przechowywane, aby nie uległy zniszczeniu – najlepiej w antyramach, bądź specjalnych tubach. Po latach stanowią cenną pamiątkę – należy bowiem wiedzieć, że z czasem znacząco zwiększają one swoją wartość.

Bycie kolekcjonerem nie jest łatwe – trzeba swojej pasji poświęcić wiele czasu oraz pieniędzy. Można też zbierać znaczki, postery czy pocztówki typowo hobbistycznie – bez chęci czerpania z nich zysku. Ważne, aby na temat swojej pasji zdobywać jak najwięcej wiedzy oraz po prostu czerpać z niej przyjemność.

Artykuł powstał przy współpracy z Printerrier.