W dzisiejszych czasach znalezienie dekoracji, które byłyby jednocześnie oryginalne, stylowe i przystępne cenowo nie jest wcale tak proste, jak mogłoby się wydawać. Jeśli ozdoby te mają spełniać jeszcze inne, specjalne zadania, to zwykle szybko okazuje się, że takie poszukiwania są naprawdę niełatwe, a na pewno trudniejsze, niż mogłoby się wydawać.

Trójwymiarowość i efekt głębi to trendy, które w ostatnich latach wyraźnie zyskują na sile w wielu dziedzinach naszego życia. Wiele wskazuje na to, że już tylko krok dzieli nas od wprowadzenia technologii, która umożliwi nam oglądanie telewizji w trzecim wymiarze, a trójwymiarowe kina na dobre stały się jedną z popularnych sposobów na delektowanie się nowymi filmami. Czy można więc dziwić się, że także i obrazy 3D coraz częściej i coraz chętniej wykorzystywane są do ozdabiania mieszkań? O pomoc w doborze najlepszej grafiki, kilka dekoracyjnych wskazówek i pomysły na to, co zrobić, aby obrazy 3D wyglądały jak najlepiej, zwróciliśmy się do doświadczonej dekoratorki z firmy myloview.

W jakim wnętrzu sprawdzą się obrazy 3D i dlaczego?

Obrazy z trójwymiarowym efektem zdecydowanie nie są tym samym, co kiczowate trójwymiarowe obrazki, które wielu z nas pamięta pewnie z dzieciństwa. To płótna ozdobione grafiką stworzoną w taki sposób, aby wydawało się, że „wciąga” ona wzrok patrzącego. Jakie to grafiki? Rozpiętość tematyczna i stylistyczna jest tutaj bardzo duża: od pięknych, panoramicznych krajobrazów poprzez zdjęcia uwypuklające perspektywę liniową (z fotografiami dróg, torów i mostów na czele) aż po abstrakcyjne motywy geometryczne.

Ze względu na swój specjalny wzór, obrazy 3D na ścianę mogą we wnętrzu spełniać funkcję podobną do tej, którą spełnia lustro – przekonuje specjalistka z firmy myloview. – Lustro przecież także tworzy złudzenie głębi tam, gdzie jest tylko płaska ściana. Zwierciadło jednak odbija tylko to, co już jest we wnętrzu, a obrazy 3D do salonu i innych wnętrz umożliwią Ci stworzenie znacznie bardziej zróżnicowanego wystroju! Wzory są rozmaite, ale jeden aspekt jest tutaj stały: obrazy z efektem 3D szczególnie dobrze sprawdzą się we wszystkich tych wnętrzach, którym potrzebna jest odrobina optycznego powiększenia – zupełnie tak samo, jak lustro! Zawieszając trójwymiarowy obraz na ścianie, sprawisz, że całe pomieszczenie wyda się obszerniejsze i bardziej przestronne. A dzięki wielkiej różnorodności wzorów tym wnętrzem może być zarówno przedpokój, jak i kuchnia, łazienka czy nawet biuro – nie ma takiego, do którego nie pasowałby jakiś obraz 3D, ponieważ to tylko kwestia doboru grafiki!

43753398

Warto zaznaczyć, że trójwymiarowe obrazy sprawdzą się w różnych miejscach nie tylko ze względu na swoją różnorodną tematykę, ale także dzięki temu, że można wydrukować je w różnych formatach. Dlatego bez względu na to, czy potrzebne jest Ci wielkie płótno, które „zrobi” wystrój całego wnętrza i zdominuje aranżację, czy raczej niewielki obrazek w sam raz na wąski kawałek ściany, na pewno dobierzesz coś odpowiedniego. Możesz nawet zdecydować się na obraz 3D podzielony na pół lub inny format, który jest połączeniem kilku płócien składających się na jedną większą grafikę.

Gdzie zawiesić trójwymiarowy obraz?

To, że Twój obraz wykazuje powiększające właściwości, wcale nie znaczy, że musisz go zawieszać we wnętrzu inaczej niż pozostałe dekoracje.

Podstawowe reguły pozostają tutaj niezmienne – tłumaczy dekoratorka z myloview. – Płótna powinno się zawieszać mniej więcej na wysokości wzroku osoby przeciętnego wzrostu. Naturalnie regułę tę trzeba zmodyfikować, jeżeli dane wnętrze ma wyjątkowo wysoki albo wyjątkowo niski sufit. Warto pamiętać także o tym, że nie uzyskasz powiększającego efektu, jeżeli swój obraz zawiesisz w słabo widocznym punkcie wnętrza! Znacznie lepszym wyborem będą przestrzenie przyciągające wzrok i dobrze widoczne, bliskie najważniejszych sprzętów każdego pomieszczenia: na przykład ściana nieopodal łóżka w sypialni czy ściana nad kanapą w salonie. To miejsca, których nie sposób przeoczyć, a zatem wszystkie dekoracje, które tam umieścisz, będą miały mocny wpływ na postrzeganie całości wnętrza.

40172380

Pamiętaj też, że im większy rozmiar będzie miał wybrany przez Ciebie obraz, tym mocniejszy efekt powiększający uzyskasz. Można znowu porównać to do lustra: najsilniej na postrzeganie wnętrza wpływają te zwierciadła, które zajmują całą powierzchnię ściany!

Obrazy z trójwymiarowym efektem są ważnym narzędziem w przyborniku każdej osoby, która zajmuje się dekorowaniem wnętrz. Warto skorzystać z ich wyjątkowych właściwości, aby stworzyć stylową, interesującą przestrzeń, która do tego będzie wyglądać na nieco większą, niż jest w rzeczywistości!