Czekanie na nowego członka rodziny to czas emocjonujący. Pośród wszystkich przygotowań jakie nas czekają urządzanie pokoju dla dziecka jest jedną z najprzyjemniejszych. I o ile maluch nie będzie potrzebował wiele, nowi rodzice z pewnością pragną, by miał on wszystko. Jak urządzić pokój dla niemowlaka? O czym warto pamiętać? Na co zwrócić szczególną uwagę?

Koncepcja pokoju – miej gotowy pomysł

Kompletowanie mebli zajmie sporo czasu, dobrze więc pomyśleć o tym wcześniej. Wybór akcesoriów jest dziś tak olbrzymi, że będzie to z pewnością decyzja niełatwa. Zakupy z wyprzedzeniem mają też tę zaletę, że zanim nowy lokator wprowadzi się do pokoju, meble i inne sprzęty zdążą wywietrzeć ze swojego charakterystycznego, często chemicznego zapachu.

Ważne również, by – zanim udacie się do sklepu – mieć wstępną wersję wymarzonego pokoju. Spróbujcie więc zastanowić się jaki chcecie kolor ścian, czym i jak je udekorować, czy meble mają być w komplecie, czy zechcecie kompletować je sami. Czy postawicie na drewno, czy na płytę MDF. Jakie wybrać łóżeczko i pościel.

nowy lokator czyli jak przygotowac pokoj dla dziecka 2

Cztery ściany, czyli bezpieczna przestrzeń

Pamiętajmy przede wszystkim o umiarze. Z pewnością nasza pociecha dostanie w prezencie od niezliczonych cioć i ukochanych babć ogrom prezentów, kolorowych zabawek, pstrokatych śpiochów. Sam fakt posiadania tak dużej ilości kolorowych rzeczy powinien przekonać nas do tego, by w kwestii ścian postawić na coś mniej krzykliwego. Pokój dziecięcy powinien być ciepły, bezpieczny i wyciszający. Rewelacyjnie sprawdzą się pastele(błękit, krem, róż), jasnoszary albo po prostu biel. Jeśli chcecie postawić na tapetę, niech to będzie coś uspokajającego jak białe chmurki na jasnoniebieskim tle.

Łóżeczko dla malucha – element podstawowy

Najważniejszym meblem w pokoju będzie łóżeczko dla malucha. Poza tym przewijak, komoda i fotel do karmienia. To podstawy, które warto mieć od razu. Resztę można skompletować później. Łóżeczko można od kogoś odkupić lub zmontować samemu. Wystarczy nabyć tanie gwoździe budowlane, kilka drewnianych desek i farbę do malowania. To świetna zabawa, która oszczędza też sporo pieniędzy. Zaś w kwestii materaca należy postawić na coś nowego(używane dopasowują się do ciała poprzedniego właściciela). Najlepszą opcją są materace lateksowe lub kokosowe. Są to materace antyalergiczne, na których nie rozwijają się bakterie czy roztocza.

nowy lokator czyli jak przygotowac pokoj dla dziecka 3

Jak mu pościelisz, tak się wyśpi, czyli jaką pościel wybrać

Materac najlepiej oblec prześcieradłem na gumce, które nie będzie się zawijać ani rolować. Na początku Twój maluch nie potrzebuje poduszki do spania, a tylko coś do przykrycia. W sklepach z dziecięcymi akcesoriami znajdziecie nieprzebrane ilości faktur i wzorów. Będziecie mieć przy tym świetną zabawę!

Komoda, fotel i lampka – wszystko pod ręką

Musicie mieć miejsce na ubranka, pieluchy i pozostałe akcesoria. Warto więc pomyśleć o komodzie z szufladami(najlepiej takimi, które nie hałasują podczas otwierania). Na jej blacie możecie ustawić przewijak. Obok komody postawcie wygodny fotel do karmienia – to bardzo ważne, aby wszystko mieć pod ręką. Pamiętajcie też o małej lampce z ciepłym światłem, która przyda się szczególnie podczas nocnego karmienia i przewijania. Najlepsza będzie opcja, która nie razi i nie rozbudza malucha.