W dzisiejszych czasach Polacy podróżują znacznie więcej niż dawniej, turystyka się rozwija, a Egipt czy Tunezja dawno przestały być dla nas egzotyką. Coraz popularniejsze za to robią się podróże do krajów tropikalnych, takich jak Tajlandia czy Seszele. Co prawda, dalej nie każdy może sobie na nie pozwolić, jednak wiele, zwłaszcza młodych i pozbawionych większych zobowiązań, osób decyduje się na takie egzotyczne wyprawy. Z pewnością wielu z nas pociągają kraje tropikalne i jeśli nas na to stać, to nic nie stoi na przeszkodzie, by się tam wybrać. Trzeba jednak pamiętać o czyhających na podróżujących tam turystów niebezpieczeństwach i odpowiednio się przed nimi zabezpieczyć.

idealne wakacje polakow banner

Choroby tropikalne – jak ich uniknąć?

W rejonach okołorównikowych grozi nam cała masa chorób zakaźnych, z czego część jest nieuleczalna i śmiertelna. Zanim więc wybierzesz się w wymarzone, egzotyczne miejsce, sprawdź w kilku źródłach, jakie występują tam choroby. Obowiązkowo musisz przejść wszystkie możliwe szczepienia, które Cię przed nimi zabezpieczą. Jeśli na daną chorobę nie ma szczepionki, to postaraj się minimalizować ryzyko zachorowania. Oznacza to m.in. picie tylko butelkowanej wody, mycie owoców przed zjedzeniem, zabezpieczanie się przed komarami lub innymi nosicielami danej choroby, a także unikanie brudnych i zaniedbanych miejsc, gdzie warunki sanitarne są na bardzo niskim poziomie i istnieje wysokie ryzyko zarażenia się.

Niebezpieczna dzika przyroda

W krajach tropikalnych przyroda jest wyjątkowo bujna i sprawia to, że przybywają tam miliony turystów. Trzeba jednak na nią uważać i nie chodzi tu jedynie o groźne drapieżniki, jak lew czy tygrys. Choć i one potrafią być śmiertelnym zagrożeniem, to raczej unikają ludzi i nic nam nie zrobią, jeśli nie będziemy samotnie zapuszczać się w dzikie rejony ich zamieszkania. Prawdziwym niebezpieczeństwem są jednak jadowite zwierzęta, których w tropikach nie brakuje. Wszelakiej maści jadowite węże, owady czy pająki często zapuszczają się do ludzkich siedzib i potrafią zabić nic nie świadomego człowieka, często nawet we śnie! Ważne jest więc, by zamykać szczelnie swoje miejsce noclegu i upewniać się, czy nie schował się tam żaden jadowity stwór. Trzeba też uważać na różne rośliny. Potrafią one być trujące, więc nie wolno jeść nieznanych owoców ani pozwolić na skaleczenie się jakąś niepewną rośliną.

wypoczynek w cieplych krajach banner

Nie zawsze gościnni ludzie

Chociaż mieszkańcy danego kraju mogą wydawać nam się mili i pomocni, nigdy nie można mieć do nich bezgranicznego zaufania. Pomijając wiele często niezrozumiałych dla obcokrajowców zwyczajów i przepisów, czasami ludzie mogą po prostu mieć względem nas złe intencje. Trzeba uważać na to co się mówi i robi, bo w przeciwnym wypadku może mieć to opłakane skutki. Zawsze trzeba pamiętać, że jest się daleko od domu, w zupełnie innym i zazwyczaj bardziej nieprzyjaznym kraju. Jeśli więc coś się stanie, to rzadko znajdzie się osoba, która nam skutecznie pomoże. Zazwyczaj mamy po prostu przechlapane. I przykładów na to można podać mnóstwo. Wielu turystów siedzi w brudnych i bardzo ostrych więzieniach na krańcu świata tylko dlatego, że ktoś podłożył im do bagażu narkotyki. W takich sytuacjach niezwykle trudno jest udowodnić swoją niewinność. Warto więc zachować zdrowy rozsądek i ostrożność, bo nigdy nie wiesz, co się stanie.