Bardziej uroczyste okazje i święta wymagają odpowiedniej oprawy, także na stole. W takich dniach powinien być on przykryty eleganckim obrusem i odpowiednio nakryty. Często jednak w takich sytuacjach pojawia się strach o ubrudzenie materiału i zniszczenie obrusu już po jednym użyciu. Rozwiązaniem tego problemu stać się może jednak obrus plamoodporny.

Czym jest obrus plamoodporny?

Mówiąc najprościej, jest to tkanina pokryta specjalną powłoką, której zadaniem jest nieprzepuszczanie płynów. Nanoszenie powłoki zatrzymującej ciecze może odbywać się na kilka różnych sposobów, ale efekt zawsze jest ten sam. Taki obrus staje się bardzo uniwersalny, gdyż po prostu nie przyjmuje plam. Trzeba także zaznaczyć, że dzięki odpornej na zabrudzenia powłoce, tego rodzaj obrus można prać rzadziej niż zwyczajny, do tego jest on bardziej trwały, dlatego może służyć naprawdę długo. Z racji tego, że wchłanianie plam, czyli płynów i zabrudzeń jest tutaj naprawdę ograniczone, po upadku na obrus jedzenia, zazwyczaj wystarczy zebrać je (lub wytrzeć) papierowym ręcznikiem, a następnie delikatnie przetrzeć to miejsce wilgotną szmatką.

Jak prać tego rodzaju obrus?

Aby plamoodporność, czyli specjalna powłoka, utrzymała się na obrusie jak najdłużej, warto go w odpowiedni sposób pielęgnować. Dzięki temu niektóre egzemplarze utrzymują swoje maksymalne właściwości nawet przez kilkanaście prań. Co robić, by jednym obrusem cieszyć się przez długi czas? Po pierwsze, przy niewielkich zabrudzeniach nie warto prać od razu całego obrusu w pralce. Wystarczy wtedy namoczyć go np. w misce, z delikatnym środkiem do prania. Po drugie, przy praniu obrusów plamoodpornych (w pralce) nie powinno stosować się wybielaczy i mocnych środków chemicznych. Warto wykorzystywać do nich proszek do koloru a nie do białego, ponieważ ten pierwszy jest delikatniejszy, a w tym przypadku i tak będzie skuteczny. Po trzecie, takich obrusów lepiej nie odwirowywać, bo nie jest to proces wskazany dla plamoodpornej powłoki.

pol pl obrus teflonowy laura wz 340 braz 34560 2

Gdzie sprawdzą się obrusy plamoodporne?

Sprawdzą się wszędzie tam, gdzie spożywa się posiłki. Można układać je na stołach w kuchniach i jadalniach znajdujących się w: domach jednorodzinnych, ale także w hotelach, restauracjach i wszystkich innych lokalach gastronomicznych. Dzięki obrusom plamoodpornym można pozbyć się kłopotów z częstymi plamami i mało schludnym wyglądem materiału. Co ważne, obrusy te mogą być zarówno białe, jak i występujące w wielu innych wersjach kolorystycznych. Bardzo ciekawe propozycje takich produktów można znaleźć na stronie sklepu internetowego https://www.lozkoholicy.pl/pol_m_Salon_Obrusy-1714.html. Oferta obejmuje tutaj na przykład obrusy białe i kremowe, wykończone elegancką gipiurą. Do wyboru są również obrusy z delikatnymi wzorami geometrycznymi albo w różnego rodzaju pasy. W sklepie Łóżkoholicy wybierać można również spośród obrusów w nietypowych kolorach (np. żółtym czy różowym). Dzięki takiej różnorodności każdy znajdzie coś dla siebie – zarówno do domu rodzinnego, jak i do lokalu gastronomicznego o konkretnym wystroju i charakterze.