Położona w Macedonii Ochryda to jedno z najważniejszych i najpiękniejszych miast południa Europy. Nazywana jest ‘Słowiańskim Jeruzalem’. Dawny ośrodek intelektualny jest dzisiaj atrakcyjny dla spragnionych rozrywki turystów. Chcesz wiedzieć, co turystom ma do zaoferowania Ochryda?

Ochryda jest położona w południowo-zachodniej części Macedonii, nad brzegami jeziora Ochrydzkiego. W samym jeziorze  prowadzone są poszukiwania pamiątek z dawnych czasów. Angażują się w to nie tylko Macedończycy, ale także profesjonalni nurkowie z krajów Europy zachodniej. Jezioro stanowi naturalną granicę z Albanią. Z centrum miasta można, wzdłuż brzegu, w parę minut dojechać do granicy albańskiej. W Ochrydzie ok. 7% ludności to Albańczycy (5% stanowią Turcy, a reszta to Macedończycy).

Pod względem liczebności nie jest to wielkie miasto, zajmuje siódme miejsce w Macedonii. Ochryda swoją historię zaczyna w czasach starożytnego Rzymu, kiedy to Ochryda była stolicą jednostki administracyjnej odpowiadającej polskiemu województwu. Swego czasu w Ochrydzie znajdowało się 365 kościołów – każdego dnia roku można było udać się do innego. Do dnia dzisiejszego zachowało się ich sporo, wiele jest wciąż odnajdywanych. W związku z bogatą spuścizną historyczną wybudowanie domu w Ochrdzie może okazać się niełatwym zadaniem. Gdy budowniczowie zaczynają kopać, bardzo często natrafiają na stare budowle, lub antyczne przedmioty. W takim wypadku cały teren budowy przejmuje państwo i prowadzone są prace wykopaliskowe.

Jezioro Ochrydzkie jest jedną z wielu atrakcji miasta, określane jest mianem ‘Macedońskiego Morza’, ma około 30km długości i 15km szerokości. Funkcjonują tam wodne taksówki, które za niewielką opłatą przewiozą nas z centrum miasta na ustronniejsze plaże. Można także wybrać się w rejs statkiem, albo popływać na rowerze wodnym. Woda jest czysta i możemy bez obaw zażywać w niej kąpieli podczas upalnych dni.

Miasto Ochryda, tak samo jak jezioro, należą do światowego dziedzictwa UNESCO. Ochryda to jedno z 28 miejsc na świecie, zapisanych na listach UNESCO zarówno ze względu na dziedzictwo kulturowe, jak i przyrodnicze!

Z ważniejszych zabytków warto wspomnieć o ruinach twierdzy pochodzących z X-XI wieku, czy cerkwi św. Sofii, w której możemy zobaczyć oryginalne freski z XI wieku. Cerkwia św. Pantelejmona po remowacji stała się największą atrakcją turystyczną Ochrydy. Ciekawym miejscem jest zawsze otwarty dla turystów starożytny teatr. Warto przy tym wspomnieć, że w Ochrydzie możesz zobaczyć ponad 800 średniowiecznych ikon w stylu bizantyjskim, co czyni z Ochrydy drugi (po moskiewskim) zbiór ikon. Ochryda miała niebagatelne znaczenie dla wszystkich Słowian ponieważ to tam powstało pierwsze pismo tych narodów – cyrylica. Ułatwiło to późniejszą chrystianizację, rozpowszechnienie Biblii i – co bardzo ważne dla każdego człowieka – tworzenie swojej tożsamości kulturowej.

Ochryda z roku na rok coraz bardziej się rozbudowuje, powstają nowe hotele i centra wypoczynkowe. Macedonia zaskakuje cenami, duża gałka lodów wyniesie nas równowartość 60 groszy, za smaczne danie w restauracji zapłacimy nawet mniej niż 10 złotych. Na targu możemy zaopatrzyć się w świeże owoce i warzywa, a także smaczne sery i miody. W okolicach głównego deptaka i rynku znajdują się sklepiki z pamiątkami i antykami. Nie brak także zachodnich sklepów z ubraniami z wyższej półki.

Dzięki położeniu nad jeziorem, w miejscowości tej przez cały rok utrzymuje się łagodny klimat i brak jest siarczystych mrozów. Najlepszym okresem na odwiedzenie Ochrydy będzie lato, kiedy odbywają się tam liczne festiwale kulturalne.