Akrobacje na szarfie zwracają uwagę. Wyglądają pięknie, wzbudzają podziw, wymagają ogromu siły i cierpliwości. Warto jednak pamiętać, że każdy kiedyś zaczynał, a początki mogą wyglądać bardzo różnie. Czego należy się spodziewać na pierwszych treningach aerial silks?

Jak wyglądają treningi aerial silks?

Bardzo różnie. Zależy to od poziomu grupy oraz metodyki preferowanej przez trenera.  Niemniej, pewnym jest, że akrobatyka powietrzna to dyscyplina, która wymaga cierpliwości. Nim wykonasz pierwsze układy na szarfie, najpierw musisz nauczyć się panować nad chustą i zdobyć kilka nowych umiejętności np. lepszy balans. Nie zniechęcaj się jednak, bo wszystko przychodzi z czasem, a postępy można robić na każdym treningu – czasami bardziej spektakularne, czasami nieco mniej.

Typowy trening składa się z tych samych elementów co treningi innych dyscyplin: rozgrzewki, ćwiczeń właściwych i stretchingu. W przypadku osób początkujących dużą część pierwszych zajęć stanowią ćwiczenia wzmacniające – dzięki nim ciało jest lepiej przygotowane na akrobacje na szarfie. Oprócz tego, nim trener rozpocznie naukę figur, najpierw pokazuje, jak pracować ze sprzętem. Na tym etapie poznasz rodzaje węzłów i oswoisz się z ruchem szarfy. Dowiesz się, jak wspinać się po materiale i jakie środki ostrożności zachować, by wykonać bezpiecznie pierwsze akrobacje.

Figury dla początkujących

Zwykle zaczyna się od prostych figur na suple, czyli gdy szarfa do tańca jest zawiązana na supeł. To dobry punkt wyjścia, który umożliwia opanowanie chusty jako przyrządu, ale także uczy balansu. Koordynacja ruchowa jest zresztą bardzo ważna w aerial silks, dlatego jednym z pierwszych ćwiczeń jest po prostu balans na węźle. Oprócz tego należy spodziewać się takich figur jak arabeska na węźle, box stand czy łyżwiarz.

Bardziej skomplikowane akrobacje, również te na luźnym materiale czy dropy, są wprowadzone stopniowo, adekwatnie do robionych postępów. Z czasem figury na szarfie można łączyć w układy i nim się obejrzysz, całość zacznie przypominać prawdziwy taniec w powietrzu.

Jak przygotować się do pierwszych treningów?

Wbrew pozorom nie musisz przygotowywać się w żaden specjalny sposób. Wystarczy, że zadbasz o odpowiedni, wygodny i sportowy ubiór, a cała reszta przyjdzie z czasem. Pamiętaj – to zajęcia są od tego, by się uczyć. Poświęć wtedy 100% swojej uwagi, a na pewno spożytkujesz ten czas dobrze, jednocześnie nie wywierając na sobie presji poza salą.

Nie musisz wykonywać żadnych dodatkowych treningów, by wzmocnić ciało przed aerial silks, chociaż oczywiście bycie osobą aktywną nie zaszkodzi. W praktyce sprowadza się to do tego, że ktoś z dobrą kondycją, uprawiający inne sporty, po prostu szybciej opanuje niektóre z umiejętności. Nie jest to jednak żadnym wymogiem.

W kwestii ubioru pamiętaj także, aby zdjąć wszystkie akcesoria: biżuterię, okulary, spinki. Wszelkie ostre elementy mogą uszkodzić szarfę.