Mozolne sprzątanie i wzbijający się w powietrzu kurz to jedno ze skojarzeń, które wiążą się ze zbliżającymi się świętami. Alternatywnym rozwiązaniem, które ułatwi nam sprzątanie są z całą pewnością odkurzacze piorące, które pomogą usunąć nie tylko pył, ale również szkodliwe dla naszego zdrowia drobnoustroje. Sprawdźmy, na co warto zwrócić uwagę, wybierając odkurzacz piorący do naszego domu.

Czy odkurzacz piorący to odkurzacz wodny?

Przede wszystkim należy zauważyć, że odkurzacz piorący nie jest dokładnie tym samym urządzeniem, co odkurzacz wodny. Z całą pewnością jest sprzętem bardziej zaawansowanym. Odkurzacz wodny posiada jedynie prosty filtr z wodą, w którym zbiera się zebrany pył i kurz, dzięki czemu nie jest on wydmuchiwany z powrotem do pomieszczenia.

Odkurzacz piorący posiada natomiast dodatkowe dozowniki, dzięki którym możemy prać dywany i tapicerki. Wiele modeli jest bezworkowych, jednak na rynku bez problemu znajdziemy również te workowe. W ten sposób będziemy mogli w łatwy sposób przełączać odkurzanie mokre na suche w zależności od potrzeb – o czym przypomina Artur Piórkowski z Matrix Media.

Parametry, na które warto zwrócić uwagę

Jedną z podstawowych kwestii jest ilość pojemników, w które wyposażony jest odkurzacz. Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście zakup modelu, który posiada dwa zbiorniki, dzięki czemu brudna i czysta woda nie będą się mieszać. Tańsze modele oferują zazwyczaj tylko jeden pojemnik. Nie jest to jednak optymalne rozwiązanie, ponieważ w brudnej wodzie będą bardzo szybko rozwijać się mikroorganizmy, więc konieczna będzie jej częsta wymiana.

Pojemność pojemników powinna zwrócić naszą uwagę, jeśli zamierzamy odkurzać i prać większą powierzchnię. Będziemy mogli w ten sposób posprzątać cały dom bez konieczności wymiany wody.

Ponadto przy zakupie odkurzacza piorącego warto zwrócić uwagę na standardowe parametry jak siła ssąca i moc. Im silniejszy wybierzemy odkurzacz, tym nasze sprzątanie będzie przebiegało szybciej.

Zalety i wady odkurzaczy piorących

Z całą pewnością jest to rozwiązanie doskonałe dla alergików, ponieważ dobrze wyprane tapicerki i dywany pozwalają na lepszą walkę z roztoczami i pyłkami. Dzięki niemu pozbędziemy się również plan, z którymi do tej pory nie mogliśmy sobie poradzić. Z cała pewnością jednak trzeba liczyć się z wyższą ceną zakupu takiego sprzętu, a także większymi kosztami eksploatacji. Jeśli jednak chcemy zadbać o czystość w swoim domu w sposób kompleksowy, to na pewno warto dokonać takiej inwestycji.