Prysznic jest obecny w większości domów. Wygoda użytkowania prysznica i relaksująca moc spadającej wody sprawiły, że jest to powszechne rozwiązanie. Odrębną kwestią jest rodzaj prysznica – coraz częściej zamiast klasycznego brodzika montuje się odpływ liniowy. Jakie są zalety odpływu, i czy odpływ liniowy jest lepszy od brodzika?

Odpływ liniowy – dlaczego warto go montować w swojej łazience?

Estetyka. Odpływ liniowy wygląda lepiej niż brodzik. Zazwyczaj przestrzeń pod prysznicem wykłada się tymi samymi kafelkami, co resztę podłogi, co tworzy poczucie przestronności w łazience – zwłaszcza w połączeniu ze szklaną obudową prysznica. Odpływ liniowy jest przykryty dekoracyjną maskownicą, dzięki czemu stanowi element dekoracyjny, zachowując przy tym funkcjonalność.

Wydajność w odprowadzaniu wody to kolejna zaleta. Odpływ liniowy polecany jest zwłaszcza przy stosowaniu deszczownic – w których ilość spadającej wody jest znacząco większa niż w przypadku klasycznej słuchawki prysznica. Tylko sprawnie działający system odprowadzający poradzi sobie z dużą deszczownicą.

Uniwersalny rozmiar i oszczędność miejsca. Gdy wybierasz prysznic z brodzikiem, jesteś ograniczona do konkretnych wielkości kabiny – w przypadku przygotowywania podłogi z odpływem liniowym masz pełną swobodę w dobieraniu wymiarów docelowego prysznica.

Bezpieczeństwo. Odpływ liniowy (a dokładniej pozbycie się brodzika) pozwala na ułożenie podłogi bez progu i z mniej śliskich kafelek – a to duże udogodnienie dla osób mających problem z poruszaniem się.

Czystość. Utrzymanie czystości w łazience jest sprawą kluczową – a mycie podłogi w prysznicu wyposażonym w odpływ liniowy zazwyczaj ogranicza się do przetarcia mopem podczas rutynowego mycia podłogi. Syfon odpływu liniowego również jest łatwo dostępny – wystarczy podnieść kratkę i usunąć zabrudzenia utrudniające odpływ wody. W przypadku klasycznego prysznica z brodzikiem trzeba poświęcić więcej energii na udrażnianie odpływu…

Odpływ liniowy – nie dla każdego i nie zawsze

Odpływ liniowy to wygoda, ale należy pamiętać, że nie ma rozwiązań idealnych. Odpływ liniowy jest przede wszystkim znacznie droższy od brodzika. Nie mówimy tu wyłącznie o koszcie odpływu – pamiętaj, że montaż odpływu liniowego wiąże się z wycinaniem zagłębień w podłodze, izolowaniem podłogi przed ułożeniem odpływu i kafelek, a także o ewentualnym przerabianiu odpływu kanalizacji. Do takich prac najpewniej będziesz musiała sprowadzić fachowca, którego usługi również będą podnosiły koszt inwestycji.

Jeśli masz mieszkanie w bloku lub starej kamienicy, sprawdź koniecznie grubość stropu – z racji tego, że odpływ liniowy znajduje się poniżej linii podłogi, musisz mieć miejsce na wpuszczenie odpływu w swoją podłogę.