Każda aranżacja wnętrza to satysfakcja dla projektującego. Jednak nawet jeśli po ułożeniu ostatniego dodatku jesteś zachwycona, po pewnym czasie najdzie Cię chęć, by coś zmienić – odświeżanie aranżacji wnętrza to całkowicie naturalny proces. Jednak jak zawsze, nawet drobne odświeżenie aranżacji wnętrza może pociągać za sobą koszty – dlatego prezentujemy 10 sposobów na darmowe lub niemal darmowe odświeżenie aranżacji.

Nowe zdjęcia i grafiki w ramkach

Najprostszą możliwością zmiany charakteru aranżacji jest zmiana obrazków i zdjęć w ramkach. Źródeł zdjęć są tysiące – jeśli masz kolorową drukarkę, wystarczy wydrukować odpowiednich rozmiarów grafiki. Jeśli jednak nie masz takiej możliwości, nic straconego! Udaj się po jakąkolwiek gazetę z dużą ilością ilustracji i wpadnij w szał wycinania!

Ewentualnie możesz oprawić w ramki nadmiarowe kawałki tapet i tkanin pojawiających się we wnętrzu. Taki detal domknie aranżację i będzie cieszył oko nawet przy najmniejszej zmianie.

Eksponuj biżuterię

Ciekawą propozycją dla chcących odświeżenia aranżacji jest wykorzystanie biżuterii – wyeksponowana na ścianie, na półce, specjalnym stojaku czy choćby nałożona na wazon sprawi, że wnętrze zyska ciekawe detale – a Ty będziesz miała biżuterię zawsze pod ręką.

Narzuty i poduszki

O narzutach i poduszkach mówi się nieraz – odpowiednio dobrane zdobią wnętrze, a przy tym nie kosztują wiele i łatwo je wymienić. Co więcej, nie tylko sama obecność poduszek i narzut ma znaczenie. Narzuta lub koc, fantazyjnie przerzucone przez oparcie kanapy, nadadzą wnętrzu nonszalancji i przytulności – znacznie bardziej, niż klasycznie rozciagnięta narzuta.

Zamień meble między pomieszczeniami

To stara sztuczka, która sprawia, że odświeżenie aranżacji staje się banalnie proste i całkowicie darmowe! Wystarczy, że poszukasz mebli, które można by było zamienić miejscami. Mogą to być komódki, pufy, stoliki, a nawet duże meble – wszystko zależy od możliwości zmiany aranżacji. Dzięki temu trikowi unikniesz tego, że wnętrze opatrzy się i znudzi.

Książki narzędziem w aranżacji!

Domowa biblioteczka to nie tylko źródło wiedzy i inspiracji. Kolorowe okładki książek zachęcają do wykorzystania ich estetycznych właściwości w odświeżeniu aranżacji wnętrza. Możesz na przykład ułożyć książki według kolorów, pogrupować je w plamy kolorów, bądź na długiej półce ułożyć tęczę z ulubionych książek.

Możesz także wybrać kilka książek i ułożyć z nich stosik na stoliku pomocniczym, na parapecie, a nawet ustawić niby-stolik z książek obok kanapy – wszystkie chwyty dozwolone (o ile nie niszczą książek!).

Odkryte półki nie tylko do przechowywania

Sprytnym sposobem, by odświeżyć aranżację wnętrza jest wystylizowanie odkrytych półek/ Pamiętaj, że o ile zamknięte pojemniki służą do przechowywania, o tyle odkryte półki i regały powinny być nie tylko czyste i porządne, ale też elegancko wystylizowane. Dlatego nie bój się oprócz książek ustawić na półce wazonika lub figurki, świeżych kwiatów i ramki z ulubionym widokiem. Spraw, by każda półka w Twoim mieszkaniu zachwycała elegancją i nietypową, ciekawą aranżacją.

Elegancka zastawa nie tylko od święta

Jeśli masz w domu elegancką porcelanę, komplet srebrnych sztućców (wręczony z okazji ślubu lub jako rodzinna pamiątka) – nie ukrywaj ich w najgłębszej szufladzie. Zadbaj o to, by każdy taki elegancki detal znalazł swoje miejsce w odświeżonej aranżacji wnętrza. Nie musi to być półka nad telewizorem, ale niech będzie to miejsce, na które łatwo Ci będzie zerknąć każdego dnia – niech taka sentymentalna pamiątka zdobi i cieszy oko i serce.

Nietypowa tapeta

Jeśli masz fragment ściany, który prosi się o ozdobienie, sięgnij po nietypową tapetę, i udekoruj tę ścianę. Możes wybrać tapetę o charakterystycznym wzornictwie, tkaninę, strony starych książek czy nawet mapy. Ważne, by końcowym efektem był fragment niebanalnej ściany, komponujący się zresztą aranżacji.

Tablice korkowe, farba tablicowa i magnetyczna

Nie ma nic lepszego, niż przestrzeń, którą można dowolnie aranżować bez angażowania środków. Jeśli chcesz mieć możliwość odświeżania aranżacji wnętrza o każdej porze dnia i nocy, sięgnij po tablicę korkową obitą tkaniną, po farbę tablicową czy też magnetyczną. Każde z tych rozwiązań sprawi, że będziesz miała możliwość artystycznego wyżycia się w swoim mieszkaniu, i całkowicie wolną rękę w aranżowaniu tej przestrzeni. Nic nie stoi na przeszkodzie, byś na tablicy codziennie tworzyła nową aranżację, inaczej opisującą Twój nastrój, Twoje pragnienia i obserwacje.

DIY i malowanie mebli

Ostatnia porada to przegrzebanie otchłani internetu w poszukiwaniu łatwego i efektownego projektu DIY. Nie jest prawdą, że przeróbkami i projektami DIY zajmują się wyłącznie artyści i ludzie o dużej ilości wolnego czasu. Wiele projektów DIY możesz wykonać sama w domu, bez specjalnego sprzętu czy kosztownych materiałów – a efektem Twojej pracy będzie niepowtarzalny mebel czy dodatek, który odmieni Twoją aranżację.

Tuż obok projektów DIY znajdują się sposoby na odświeżenie mebli. Popołudnie poświęcone na przemalowanie komody to niewielka cena za mebel wyglądający jak nowy, a jeśli poświęcisz kilka złotych na nowe okucia i uchwyty otrzymasz całkowicie odmienny mebel, perfekcyjnie pasujący do Twojej odświeżonej aranżacji wnętrza. Zatem do dzieła!