Pojęcie odzieży patriotycznej obecne jest w świecie mody ulicznej w naszym kraju już od kilku lat. Wykorzystywanie historycznych symboli i barw narodowych na ubraniach i akcesoriach stało się stałym elementem dla niektórych rodzimych firm. Takimi elementami garderoby mogą pochwalić się obywatele reprezentujący każdą grupę społeczną, od zwykłych rodzin, przez kler, właścicieli dużych firm, aż po celebrytów. Czy mamy do czynienia ze zjawiskiem odradzającego się patriotyzmu czy z kolejnym chwilowym trendem, który przeminie? Kto właściwe nosi odzież patriotyczną?

Symbole narodowe

Spacerując po ulicach mniejszych i większych miast w Polsce na każdym kroku spotykamy symbole, które dla nas Polaków mają niezwykle ważną wartość historyczną, m.in.: symbol Polski Walczącej, Dywizjonu 303, Husarii. Barwy narodowe połączone z hasłami odnoszącymi się do Żołnierzy Wyklętych czy Witolda Pileckiego obecne są na koszulkach, kurtkach, bluzach i czapeczkach. Dla jednych jest to swoista profanacja i nieznajomość podstawowych wartości, dla innych przejaw nowoczesnego patriotyzmu i utrwalanie pamięci o tym, co ważne w życiu publicznym. Bez względu na różnice w postrzeganiu tego zjawiska moda na tego typu odzież jest wciąż obecna.

Odzież patriotyczna – dla kogo?

Motywy narodowe znajdziemy na ubraniach zwykłych obywateli, bez względu na wiek, ale także u osób z pierwszych stron gazet, a nawet tych pełniących najważniejsze funkcje w Państwie. Przywołać należy tutaj m.in. Jarosława Kaczyńskiego w biało – czerwonej pelerynie czy Prezydenta RP Andrzeja Dudę w koszulce polo z dyskretną flagą narodową na jednej z zagranicznych podróży. Celebryci również nierzadko sięgają po tego typu ubrania, a nawiązania do patriotycznych symboli pojawiły się w kilku kolekcjach znanych polskich projektantów, np polskie godło u Roberta Kupisza. Niewątpliwe świadczy to również o powierzchownej modzie, która nierzadko sięga po kontrowersyjne narzędzia, aby lepiej sprzedać produkt. Ale „prawdziwa” odzież patriotyczna jest skierowana głównie do osób chcących swoim wyglądem przekazać coś więcej. Nierzadko jest to chęć pokazania, co tak naprawdę jest ważne i jakie wartości i światopogląd sobą reprezentujemy.

Odzież patriotyczna2

Odzież patriotyczna jest elementem garderoby, który w dzisiejszych czasach może nosić każdy z nas. Nie jest to niczym dziwnym i jest dopuszczalne przez opinię publiczną. Istotne jest, aby wiedzieć i pamiętać, co dokładnie oznaczają symbole umieszczone na naszych koszulkach czy bluzach, tak aby mieć pełną świadomość tego, co demonstrujemy wraz z naszym wyglądem.