Własnoręcznie wykonany album na zdjęcia to oryginalna pamiątka na wiele lat. Popularną metodą ozdabiania albumów jest scrapbooking, polegający na wyklejaniu przedmiotów różnego rodzaju ozdobami, jak: wstążki, tasiemki, dekoracyjne stemple, naklejki czy ozdobne papiery. Dzięki sztuce ręcznego tworzenia, można wykonać przepiękny album na zdjęcia i ofiarować go w prezencie bliskiej osobie.

Na czym polega scrapbooking?

Scrapbooking to technika dekorowania albumów na zdjęcia, planerów, notatników czy kartek okolicznościowych. Obecnie, technika ręcznego ozdabiania cieszy się ogromną popularnością i jest sposobem na kreatywne spędzanie czasu. Podstawowe formy do tworzenia oryginalnych przedmiotów to np.: kolorowy papier o różnej gramaturze, forma silikonowa (do wyrobu różnego rodzaju przedmiotów np. z masy plastycznej), brokat, naklejki, pieczątki czy ozdobne nity. Przydatne akcesoria do twórczej pracy, jakie warto mieć to również: klej lub taśma klejąca, nożyczki (mogą mieć profilowane ostrza do wycinania ozdobnego wzoru), wykrojnik do papieru, szablony do malowania, farby, kredki oraz kolorowe pisaki.

Własnoręcznie wykonany album na zdjęcia – od czego zacząć?

Do wykonania spersonalizowanego albumu potrzebna jest baza. Może nią być pusty album na zdjęcia bądź zwykły notes o grubych kartkach – dzięki temu przedmiot będzie trwały i posłuży jako pamiątka na wiele lat. Albumy na zdjęcia można również wykonać samodzielnie, np. z grubej tektury, którą potem należy scalić w format książki za pomocą specjalnej bindownicy lub związać ozdobną wstążką albo sznurkiem.

Scrapbooking – czym ozdabiać album na zdjęcia?

Jednym z najważniejszych materiałów do scrapbookingu są ozdobne papiery, np.: jednobarwne, wzorzyste czy z motywami okolicznościowymi (np. świątecznymi, urodzinowymi, dla dzieci, nastolatków, nowożeńców). Z kawałków papieru można wycinać różnego rodzaju wzory bądź oklejać nimi całe strony albumu. Scrapbooking zapewnia całkowitą dowolność tworzenia, dlatego to, jakie ozdoby zostaną wybrane i w jakiej formie umieszczone we wnętrzu zeszytu, zależy tylko od wyobraźni twórcy. Do ozdabiania albumu rewelacyjnie sprawdzają się również: taśmy samoprzylepne z gotowymi wzorami, taśmy kolorowe, stemple w fantazyjne wzory, naklejki czy ozdobne koronki. Przydatnym akcesorium do wykonania przedmiotu jest również dziurkacz wycinający dowolne kształty, np. kwiaty, serca, figury geometryczne. Sklepy online specjalizujące się w sprzedaży akcesoriów do scrapbookingu oferują również: szablony do odrysowywania różnych kształtów, formy silikonowe, masy plastyczne, brokaty, różnego rodzaju farby, flamastry, perełki w płynie, magnesy, cekiny, koraliki, oczka, kryształki, kwiaty z papieru, kolorowe piórka czy ozdoby z masy żywicznej. Album na zdjęcia można też dekorować, np.: guzikami, kawałkami gazet, odciskami ust pomalowanych wcześniej mocną szminką, filcowymi zabawkami czy odrysowanymi na papierze dłońmi.

Magdalena Bytys