Paddleboard to uniwersalna deska, która jest połączeniem deski surfingowej z konstrukcją do windsurfingu. Główną różnicą jest to, że zamiast żagla będziesz trzymała wiosło!

I dlatego też paddleboard ma tą przewagę nad deską windsurfingową – do korzystania z niej nie potrzebujesz wiatru. Siłą napędową jest właśnie to wiosło, a na naukę nie poświęcisz więcej niż 10 minut. Paddleboard ma również tą przewagę nad deską surfingową, że jest szersza, a co za tym idzie łatwiej jest utrzymać na niej równowagę, łatwiej sunie po powierzchni wody i szybciej możesz nabrać prędkości napływając na zbliżającą się falę.

Paddleboard inaczej zwana SUP (StandUP)

Aby pływać na SUP nie potrzebujesz dużej ilości sprzętu, wystarczy ci deska, wiosło i linka do nogi (leash). Możesz na niej pływać wszędzie, gdzie sobie tylko wymarzysz, nie straszne ci będzie jezioro, rzeka czy morze. Bardzo dobrym pomysłem są wielodniowe spływy. Deskę łatwo schowasz w plecaku podczas noclegu, a rano w kilka chwil przygotujesz ją do spływu.

Paddleboard to trening całego ciała

Tak tak, niech ci się nie wydaje, że stojąc na desce i wiosłując nie zmęczysz się! Utrzymymując równowagę oraz poprawną technice wiosłowania angażujesz mięśnie całego ciała, pleców, brzucha, nóg, ramion, a do tego cały czas balansujesz! Jeśli płyniesz szybko wiosłując – zrobisz trening cardio. Wystarczy 30 minut na wodzie, by poczuć się zrelaksowaną.

Paddleboard to sport dla każdego, bez określonej grupy wiekowej i co najważniejsze, możesz pływać praktycznie przez cały rok! To oczywiście opcja nie dla zmarźluchów:)