Wakacje to w szczególności czas, w którym często wyruszasz w dalekie podróże do miejsc egzotycznych. Do miejsc, które znacznie różnią się od tych, w których żyjesz na co dzień. Wybierając pamiątkę, która będzie Ci przypominać o cudownie spędzonych wakacjach często nie zastanawiasz się jakiego pochodzenia jest dany produkt. Zauroczona pięknem wypatrzonych „zdobyczy” kupujesz nie zastanawiając się nad konsekwencjami zakupu, którymi może być nie tylko zagłada kolejnego gatunku, ale także wysokie kary nakładane zarówno przez kraj wywozu jak również przez nasze państwo.

Fauna i flora

pudelko z kosci sloniowejJeśli już zdecydujesz się na zakup jakiejkolwiek pamiątki, zwłaszcza jeśli będzie to wyrób skórzany, biżuteria z koralowca, lub jakieś inne cudeńko wykonane np. z kości słoniowej musisz liczyć się z tym, że może być to gatunek chroniony i wówczas może grozić Ci kara. Za przewóz pamiątek wykonanych z gatunków chronionych grożą kary pieniężne, jak również pozbawienie wolności do 5 lat! W najlepszym wypadku będzie to skonfiskowanie pamiątki.

Nie oznacza to jednak, że nie możesz dokonać zakupu towaru, który wykonany jest z gatunków zagrożonych wyginięciem. Możesz je przewieźć przez granicę po otrzymaniu stosownego zezwolenia, często nazywanego zezwoleniem CITES.

CITES – to Konwencja o Międzynarodowym Handlu Dzikimi Zwierzętami i Roślinami Gatunków Zagrożonych Wyginięciem. Przepisy te mają za zadanie zapobiegać chwytaniu i zabijaniu zwierząt. Obecnie chronionych jest ponad 30 tysięcy gatunków roślin i zwierząt.

Szczegółową listę gatunków zagrożonych znajdziesz w załączniku do konwencji CITES.

Inne dobra naturalne

Warto również pamiętać, że na nieprzyjemności możesz być narażona również, gdy w Twojej walizce znajdą się inne dobra naturalne. Mogą to być muszle znalezione na plaży, piasek w butelce, kawałki rafy koralowej czy nawet zwykły kamień znaleziony na ulicy.

Za przewożenie tego typu rzeczy może grozić Ci upomnienie, a nawet kara pieniężna.

Żywność

Bardzo często zdarza się tak, iż będąc na wakacjach zasmakujesz lokalnych wyrobów, którymi koniecznie chcesz podzielić się z rodziną czy znajomymi. Hiszpańska szynka czy włoski ser to naprawdę raj dla podniebienia. Jeśli chcesz więc przewieźć żywność najlepiej, aby była ona hermetycznie zamknięta.

Z kolei owoc durian (dostępny głównie w Malezji i Tajlandii) ma tak intensywny zapach, a właściwie odór, który przypomina mieszankę starego pleśniowego sera i zepsutego mięsa, że na pewno nie uda Ci się przywieźć tego przysmaku do kraju. Odór duriana jest tak intensywny, że nawet jada się go w specjalnie wydzielonych do tego miejscach.owoc duriana fot hafiz issadeen flickr

Musisz mieć również na uwadze fakt, że z niektórych krajów nie można w ogóle wywozić żywności do Polski. Ograniczenia są wprowadzone także w przypadku przywozu trunków czy tytoniu. Tak więc np. ilość przywożonego trunku uzależniona jest od mocy objętościowej alkoholu, a także od sposobu podróżowania.

Szczegółowych informacji co i w jakich ilościach można przywieźć do kraju udziela Centrum Informacji Służby Celnej.

Podróbki towarów

Która z nas nie chciałaby mieć w swojej szafie torebki Louis Vuitton, okularów Dolce&Gabbana czy sukienki od Prady? Niestety ceny tych produktów są tak wysokie, że większość z nas może sobie jedynie o nich pomarzyć. Namiastkę luksusu możesz sobie zapewnić kupując np. imitację torebki, którą kupić możesz np. na tureckim bazarze. Ale nie ciesz się przedwcześnie z zakupu, gdyż przywożenie towarów pirackich czy podrabianych jest również zabronione.

Jkoralowiec czego nie mozna przywozic zza granicyeśli spędzasz wakacje poza Unią Europejską warto pamiętać również o tym, iż nawet jeśli zakupione przez Ciebie produkty będą legalne to nie możesz przywozić ich do kraju w nieograniczonych ilościach. Jeśli wracasz samolotem lub statkiem wartość Twoich zakupów nie może przekroczyć 430 Euro. W przypadku wyboru innego środka transportu limit ten wynosi 300 Euro (należy tutaj wykluczyć alkohol i tytoń gdyż podlegają one innym ograniczeniom).

Jeśli wartość towarów przekroczy narzucone limity wówczas zobowiązana będziesz do zapłaty cła lub akcyzy.

Zatem w myśl zasady „nieznajomość prawa szkodzi” przed zakupem upewnij się czy dany towar możesz spokojnie zabrać ze sobą do domu.

Może też warto zainwestować w inny rodzaj pamiątek? W końcu nie od dzisiaj wiadomo, że najlepszą pamiątką z wakacji są przede wszystkim zdjęcia.