Delikatne, subtelne panele ażurowe pozwalają na kreowanie rzeczywistości w sposób, jaki do tej pory nawet nam się nie śnił. Dzięki nim stworzymy w mieszkaniu eleganckie parawany, wzorzyste przepierzenia, lekkie ścianki działowe. Panele ażurowe możemy zastosować także jako drobne elementy do wykończenia ścian, sufitu czy nawet drzwi.

Panele ażurowe – informacja o produkcie

Podobnie jak w przypadku innych paneli, także produkty ażurowe wykonywane są z różnego rodzaju materiałów. Popularne są wyroby z płyty MDF, sklejki, drewna oraz tworzyw sztucznych. Do wyboru mamy panele jednostronne, przeznaczone do dekoracji ścian, oraz dwustronne, umożliwiające ich użycie przy tworzeniu parawanów czy ścianek działowych. Producenci paneli oferują wyroby do samodzielnego malowania bądź już pokryte kolorową okleiną. W bogatej palecie kolorów i wzorów znajdziemy folie gładkie oraz wzorzyste, jednobarwne i wielobarwne, a także imitujące różne surowce. Równie bogata jest oferta wzorów wycinanych w panelach – mogą to być motywy geometryczne, roślinne, abstrakcyjne. W grę wchodzi zarówno sieć delikatnych wzorków, jak i duże prześwity. Panele umożliwiają ułożenie na ścianie symetrycznego wzoru lub pokrycie całej powierzchni jednolitym, kontynuowanym na kolejnych taflach motywem. Panele ażurowe dają olbrzymie możliwości aranżacyjne, ograniczane jedynie naszą wyobraźnią.

Dobieramy panele do wnętrza

Panele ażurowe doskonale sprawdzą się w każdym wnętrzu. Płyty z wyciętymi wzorami geometrycznymi i abstrakcyjnymi pasować będą do pomieszczeń nowoczesnych. W mieszkaniach w stylu tradycyjnym, klasycznym, świetnie wyglądają motywy roślinne i kwiatowe, z kolei dekoracje orientalne dodadzą aranżacji nieco egzotyki. Nie bez znaczenia jest także kolor, jakim pokryjemy panele ażurowe – biel spotęguje wrażenie lekkości, ciemne kolory dodadzą głębi. Okleiny drewnopodobne sprawią, że panele imitować będą prawdziwe parawany czy przepierzenia. Dobór wzoru i koloru powinien być dobrze przemyślany. Panele ażurowe stanowić mogą wspaniałą ozdobę salonu, sypialni, a nawet łazienki, pod warunkiem, że komponować się będą z wystrojem całego pomieszczenia. Ażurowy wzór wycięty w płytach można powielić także na innych elementach wyposażenia – na zasłonach, roletach, dywanie lub pościeli. Tym sposobem aranżacja wnętrza sprawiać będzie wrażenie spójnej i przemyślanej.

Ciekawe pomysły

Panele ażurowe zastosować można do dekoracji ścian. Należy unikać pokrywania nimi całego pomieszczenia – zdecydowanie lepiej prezentować się będą na jednej ścianie lub jej fragmencie. Bardzo efektownie wygląda również wykonany z ażurowej płyty sufit podwieszany, zwłaszcza w połączeniu z odpowiednim oświetleniem. Świetnym pomysłem na wykorzystanie paneli wolnostojących jest wykonanie z nich ścianek działowych. W sposób symboliczny mogą one oddzielać kuchnię od jadalni, jadalnię od salonu, a część sypialną pokoju od części przeznaczonej do pracy. Pojedyncze panele ażurowe służyć mogą także za element maskujący grzejniki i rury. Zamocowane na drzwiach urozmaicą ich wygląd, odmienią także nie do poznania starą szafę czy komodę.

Panele ażurowe to idealny sposób na urozmaicenie mieszkania, nadanie mu lekkości i elegancji. W zależności od wybranego wzoru i koloru, pasować będą do różnych stylów aranżacyjnych.