Jeśli bardzo chcesz mieć w domu jakieś zwierzę, a nie możesz pozwolić sobie na systematyczne spacery z psem, nie masz czasu na pieszczoty kota – być może idealnym rozwiązaniem dla ciebie będzie zakup papug falistych.

Papużki faliste – pochodzenie

W naturze papużki faliste żyją w gromadach głównie w Australii. W roku 1840 zostały sprowadzone do Europy. Ich niewątpliwy urok osobisty spowodował, że bardzo szybko znalazły swoich zwolenników. W Polsce przez wiele lat były najpopularniejszymi ptakami pokojowymi, głównie za niską cenę i łatwość hodowli.

Jakie są papużki faliste?

Papużki faliste są bardzo zabawne, łatwo przyjmują nowych członków stada i wszystko wykonują stadnie. Jeśli chodzi o kontakt z człowiekiem, są bardzo towarzyskie zwłaszcza gdy papużka jest samotna. Wówczas jej naturalna potrzeba kontaktu zostaje przeniesiona na człowieka. Jednak należy pamiętać, by nie zmuszać ptaka do kontaktu, zachowywać się spokojnie i powściągliwie. Nie otwieraj niepotrzebnie klatki, nie potrząsaj nią, mów do ptaków spokojnym głosem. Wkrótce przyzwyczają się do ciebie.

Klatka czy woliera?

Jeśli mieszkasz w bloku najprościej będzie kupić klatkę odpowiednią dla papużek falistych. Nie może być zbyt mała, więc przemyśl najpierw czy masz miejsce na postawienie sporej klatki. Klatka nie może stać w przeciągu, w miejscu zbyt nasłonecznionym i na podłodze.

Klatka musi być wyposażona w żerdzie (możesz je zrobić z gałązek), poidełka i karmniki w ilości odpowiedniej do ilości ptaków. Konieczne jest również zawieszenie różnego rodzaju zabawek i huśtawek, jednak nie wieszaj lusterek! Grozi to nadmiernym denerwowaniem ptaków. Papugi latają wyłącznie z konieczności, jeśli mogą – wybierają drogę pieszą. Papużki możesz wypuszczać z klatki dopiero gdy przyzwyczają się do ciebie na tyle, że wchodzą ci na rękę wkładaną do klatki. Wówczas możesz mieć pewność, ze zaniesienie ich z powrotem do klatki nie nastręczy ci wielkich trudności.

Żywienie papużek falistych

Papużki faliste należy karmić gotowymi mieszankami. Takie mieszanki kupisz w każdym sklepie zoologicznym. Dodatkowo możesz kupić kolby z ziarnami, powodują one także ścieranie się dzióbków. Papużki muszą mieć zawsze świeżą wodę do picia!

Choroby i higiena papużek falistych

Klatkę należy czyścić codziennie, na dno możesz wysypać piasek (do kupienia w sklepie zoologicznym), wówczas czyszczenie klatki będzie przebiegało sprawniej. Raz w miesiącu umyj dokładnie całą klatkę.

Papużki faliste nie są szczególnie mocno chorowite, jednak przeciąg może wywołać poważne przeziębienie, zdarzają się im także insekty.

Opracowano na podstawie: „Zwierzęta w domu”, Mirosław Huszcz, Warszawa