„Miasto w kolorze czerwono-różowym, na wpół tak stare jak wieczność” – tak o Petrze mówił John Burgon.- angielski pisarz żyjący w latach 1813-1888.

Ruiny Petry, znajdujące się w południowo-zachodniej Jordanii są jednym z najbardziej niesamowitych zespołów budowli, które pamiętają czasy starożytne. To różowo-czerwone miasto wykute w skałach robi naprawdę piorunujące wrażenie.

Czasy świetności Petry

Antyczne miasto Petra wykute zostało w kamiennych ścianach kanionów ponad 2,3 tysiąca lat temu. Kiedy w III w p.n.e. w Petrze osiedlili się Nabatejczycy Petra stała się ich miastem. Dzięki strategicznemu położeniu Petry pomiędzy dwoma ważnymi szlakami handlowymi (pierwszy szlak zlokalizowany z północy na południe pomiędzy Morzem Czerwonym i Morzem Martwym, drugi szlak wiodący ze wschodu na zachód pomiędzy Zatoką Perską i Morzem Śródziemnym) Petra stała się głównym ośrodkiem handlowym Bliskiego Wschodu. W okresie świetności przypadający na lata 50. p.n.e. do 70. n.e. Petra osiągnęła bogactwo i potęgę gospodarczą. Miasto Petra liczyło wówczas 20 tys. mieszkańców.

W 106 r. n.e. Petra stała się częścią rzymskiej prowincji. Zbudowano tam amfiteatr, forum i termy. Petra przeżywała okres rozkwitu.

Upadek Petry

Stopniowy upadek Petry nastąpił dopiero po otwarciu nowych szlaków handlowych oraz wzroście znaczenia królestwa Palmery. W 363 r. trzęsienie ziemi, które nawiedziło Petrę poważnie zrujnowało miasto co również przyspieszyło jego upadek. Włączona do Imperium Bizantyjskiego, następnie w VII w. opuszczona i zapomniana na lata Petra została ponownie odkryta w 1812 r. przez szwajcarskiego podróżnika-badacza Johanna Ludwiga Burckardta.

Petra dla turystów

Do najsłynniejszego zabytku Petry prowadzi długi na 1,2 km wąwóz skalny, którego ściany sięgają 100 metrów. Na końcu wąwozu znajduje się wykuty w skale Skarbiec (El Khazneh). Według miejscowych nazwę nadali mu Beduini wierząc, że urny wykute w skale zawierają skarb faraonów. W rzeczywistości jest to tylko grobowiec wykuty w skale.

Jednym z najlepiej zachowanych monumentów Petry jest także Klasztor (El Deir), do którego dostać się można pokonując ok. osiemset schodów. Klasztor jest największym i najbardziej okazałym grobowcem z I w p.n.e.

Źródło:
„Podróże Twoich marzeń” – Mary-Ann Gallagher
„Fascynujące Budowle Świata” – Artur Anuszewski