Popularne „pampersy” były w latach 90-tych XX wieku jednym z artykułów, które pokazywały nam, że oto już jesteśmy na zachodzie. Kolejne pokolenia rodziców pokochały pieluchy jednorazowe, nawet nie myśląc o tym, że można by wrócić do prania i używać pieluch więcej niż jeden raz.

Pieluchy z PRL-u

Jeszcze kilka lat temu pieluchy wielorazowe mogły się kojarzyć z czasami gdy trzeba było prać w wielkich garach brudne pieluchy z tetry. Powód był wówczas prosty – na polskim rynku nie było wówczas pieluch jednorazowych, które kojarzyły się wszystkim z luksusem.

Oczywiście stare pieluchy, wykonywane z tetry, były zmorą zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców. Przemakały bardzo szybko, a jeżeli dziecka nie przewinęło się w porę, mogły się zrobić bolesne odparzenia. Nic więc dziwnego, że rodzice chętnie pożegnali tego rodzaju rozwiązanie i z radością zaczęli używać jednorazówek.

Pieluchy a ekologia

Chociaż wyrzucanie zużytych pieluch jest wygodne, coraz więcej jest rodziców, którzy zastanawiają się nad tym, jak wielkie zanieczyszczenia powodują one w środowisku naturalnym. Przecież pielucha jednorazowa składa się w dużej mierze z tworzyw sztucznych, których okres rozkładu jest bardzo długi, a spalanie wiąże się z emisją szkodliwych substancji.

Jeżeli policzy się ile pieluch zużywa miesięcznie jedno dziecko i pomnoży przez liczbę maluchów w jednym tylko mieście, góra brudnych pieluch wyrzucanych każdego dnia będzie olbrzymia. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób zastanawia się nad powrotem do pieluch, które można było prać.

Wielorazówki wracają

W ostatnim czasie pojawiły się na rynku różne rodzaje pieluch wielorazowych, w niczym nie przypominających tych z tetry. Zazwyczaj są one uszyte z oddychającego poliestru, mają wkładkę chłonną i taśmę z rzepem. Wymienia się tylko wkładkę, a sama pielucha służy przez długi czas. Niekiedy wkładka jest wszyta na stałe i pierze się ją z całą pieluchą.

Okazuje się, że pieluchy wielorazowe mogą być równie wygodne jak jednorazówki. Trzeba oczywiście sięgnąć po sprawdzone rozwiązania, a wówczas można korzystać z nich przez długi czas, nie narażając się na codzienne pranie. Zakup całego zestawu sprawia, że można je prać co kilka dni. Dzięki pieluchom wielorazowym nie ryzykujemy, ze skończy nam się paczka i nie będziemy mieli w co zawinąć naszego malucha.

Ekonomia i środowisko

Pieluchy z wkładką najlepiej kupować od sprzedawców doświadczonych w sprzedaży tego typu towaru. Profesjonalne sklepy sprzedające akcesoria dziecięce powinny mieć takie pieluchy w swoim asortymencie. Ich zakup sprawi, że w domowym budżecie pojawi się nagle sporo pieniędzy, które regularnie byłyby wydawane na pieluchy jednorazowe.

Jednak zakup pieluch wielorazowych to nie tylko oszczędność, ale również ekologia. Tego rodzaju pieluszki ekologiczne stają się coraz bardziej modne wśród rodziców zaznajomionych z zagadnieniami związanymi z ochroną środowiska.

Specjaliści od akcesoriów dziecięcych polecają tego pieluchy wielorazowe, jako nowoczesny produkt, który pokazuje, że jako rodzice jesteśmy świadomi obowiązków, spoczywających na nas jako rodzicach. Jeżeli chcemy by dziecko dorastało w czystym, naturalnym środowisku, musimy o to zadbać sami. I to najlepiej już od dziś.

Źródło: artykuł stworzony dzięki LulajBaby, sklepowi z pieluszkami ekologicznymi i artykułami dziecięcymi.