Mimo że odręczne pisanie zostało w dzisiejszych czasach w dużej mierze zastąpione przez komputer, wciąż są sytuacje, kiedy to właśnie pióro lub długopis są niezbędne. Chcemy zrobić notatki, wypisać zaproszenia czy kartkę z życzeniami?

W takich przypadkach odręczny tekst będzie znacznie szybszy i bardziej elegancki. Dla własnego komfortu warto wybrać odpowiedni przyrząd do pisania. Lepiej postawić na pióro czy na długopis?

Wybierając sprzęt do pisania przede wszystkim musimy zastanowić się, jaki efekt chcemy osiągnąć, czy sporządzamy tylko notatkę na własne potrzeby czy też piszemy bardziej elegancki, oficjalny tekst, czy będziemy pisać tylko kilka zdań czy też mamy zamiar dłużej się rozpisać. Bardzo ważne są również nasze własne przyzwyczajenia, jeśli ktoś od zawsze pisał głównie piórem to trudno będzie mu nagle przestawić się na długopis i na odwrót.

Zaletą długopisów jest na pewno większa swoboda i wygoda pisania. Tekst napisany długopisem nie rozmaże się i nie spowoduje nieestetycznych kleksów na kartce. Pisanie będzie łatwiejsze i szybsze, gdyż długopis jest lżejszy od pióra i wygodniejszy w trzymaniu. Niemalże dowolnie można też wybierać kolor, na rynku są dostępne zarówno długopisy piszące na granatowo, czarno, jak i w takich kolorach jak np. czerwień.

Pióro z kolei sprawi, że nasz tekst będzie bardziej elegancki, a charakter pisma ładniejszy, bardziej wyszukany i stylowy. Pióro zmusza nas do wolniejszego pisania, przez co bardziej starannego. Najbardziej kształtne będą litery pisane piórem wiecznym. Piórem pisze się miękko i wygodnie. Jest to dobre narzędzie dla dzieci, które mogą wyrobić sobie charakter pisma i nawyk estetycznego, wyraźnego pisania, a także nauczyć się staranności i cierpliwości. Jedynym minusem piór może być to, że przy niezachowaniu odpowiedniej staranności tusz ze stalówki może kapnąć nam na kartkę i spowodować niechlujnego kleksa. Piórem nieco trudniej się posługiwać, trzeba się bardziej przyłożyć, zwolnić tempo notowania i odpowiednio chwycić pióro, bo trzymane pod złym kątem nie będzie pisało.

Ceny piór są wyższe niż ceny długopisów i bardziej się do nich przywiązujemy, nie traktujemy ich jako jednorazówek, lecz często posługujemy się jednym piórem przez lata. Plusem korzystania z piór jest też to, że na rynku są obecnie dostępne pióra zarówno dla prawo jak i leworęcznych, co zwiększa komfort pisania. Eleganckie, dobrej jakości pióro wieczne będzie też świetnym pomysłem na prezent. Posługiwanie się piórem to często także prestiż i tradycja, a osoby które korzystają z eleganckich piór najlepszych marek, takich jak Parker czy Waterman bywają postrzegane jako osoby z klasą, obdarzone wyrafinowanym gustem. Pióra są nierzadko pięknymi, luksusowymi przedmiotami, a także pamiątkami po naszych przodkach z nieraz bardzo ciekawą historią. Pisanie czymś, do czego mamy osobisty stosunek, jest czynnością bardziej świadomą niż bazgranie zwykłym, często jednorazowym długopisem.

Warto pamiętać, że pióro to nie tylko narzędzie pisania z tradycyjną stalówką, to także pióra kulkowe, będące pewnego rodzaju połączeniem pióra i długopisu, które są obecnie najchętniej wybieranym materiałem do pisania w serwisie www.biuronimo.pl. Wybór marek takich piór jest ogromny, do najpopularniejszych należą Stabilo, Pentel czy Pilot, po luksusowe Parker lub Waterman.

Jeśli już zdecydujemy, czy wolimy pióro czy długopis, warto zastanowić się nad jego wyglądem zewnętrznym np. tym, czy posiada jakiś ciekawy cytat, nazwę miejscowości czy obrazek z miejsca, gdzie byliśmy na wakacjach, wszystko to przywoła miłe chwile i pozytywnie nastroi nas na resztę dnia. Na rynku jest także wiele długopisów i piór z wizerunkami bohaterów z kreskówek i filmów, które z pewnością spodobają się dzieciom. Pióro czy długopis może być nie tylko przyrządem do pisania, ale też ciekawym gadżetem.