Tradycja malowania pisanek nadal cieszy się ogromną popularnością. Głównie dzieci mają sporo zabawy przy ozdabianiu Wielkanocnych pisanek.

Niestety dorośli mają coraz mniej czasu by zająć się zdobieniem pisanek. Dla zabieganych dorosłych proponujemy kilka sprawdzonych sposobów by szybko wykonać wielkanocne pisanki. W końcu tradycję należy podtrzymywać! Dlatego przypomnijcie sobie słowa popularnej piosenki dla dzieci:
„Pisanki, pisanki,
jajka malowane,
nie ma Wielkanocy
bez barwnych pisanek…”

Sposób nr 1 – gotowe barwniki

Możesz pójść na łatwiznę i kupić gotowe barwniki spożywcze w sklepie. Postępując zgodnie z instrukcją na opakowaniu, bez zbędnego wysiłku otrzymasz piękne, nasycone głębokim kolorem jajka, które będą ozdobą na świątecznym stole.

Jeśli masz odrobinę więcej czasu to przed włożeniem jajek do barwnika kredką świecową wykonaj na jajkach dowolne wzory. Następnie włóż jajka do barwnika. Po wyjęciu osusz je ręcznikiem i wstaw na chwilę do rozgrzanego piekarnika, aby wosk się roztopił. Zetrzyj wosk papierowym ręcznikiem. Otrzymasz oryginalną, ręcznie wykonaną pisankę 🙂

Sposób nr 2 – łupiny cebuli

Jeśli nie masz ochoty na przygodę z kolorowymi pisankami ugotuj jajka w łupinach cebuli. Przed włożeniem do wywaru ozdób jajka gumkami recepturkami. Najlepszymi recepturkami będą te o średnicy 3 mm, wtedy gumka będzie ładnie przylegała do jajka. Ugotuj jajka na twardo, a następnie wyłącz gaz i pozostaw na kilka godzin w wywarze. W zależności od długości trzymania jajek w wywarze otrzymasz barwy od żółtej przez pomarańczową, rudobrązową aż do brązowej. Po wyjęciu jajek z garnka zdejmij recepturki i ciesz się naturalnie wykonaną pisanką🙂

Rady:
Pisanki możesz natłuścić wazeliną – będą się pięknie błyszczeć.
Do barwienia pisanek wybieraj te jajka, które mają białą lub jasną skorupkę, wówczas kolor pisanki będzie bardzie intensywny.

Sposób nr 3 – ozdobne jajko z muliny

Trzeci sposób wprawdzie nie jest sposobem na ozdabianie pisanek lecz na stworzenie gotowej ozdoby w kształcie jajka.

Do wykonania ozdoby potrzebne Ci będą:

 • kolorowa mulina,
 • krochmal lub klej do drewna,
 • nożyczki,
 • szpilka,
 • balony,
 • ewentualnie lakier do włosów
 • oraz przede wszystkim chęci:)
 1. Nadmuchaj balony do wielkości pisanki.
 2. Mulinę zanurz w krochmalu lub kleju do drewna.
 3. Nadmiar kleju lub krochmalu ściągnij palcami.
 4. Owiń balony muliną wykąpaną w kleju lub krochmalu.
 5. Pozostaw pisanki do całkowitego wyschnięcia.
 6. Przebij balon igłą i delikatnie wyciągnij go ze środka pisanki.
 7. Dla utrwalenia spryskaj pisankę lakierem do włosów.

pisanka z muliny krok po kroku

pisanka z muliny krok po kroku 3

Tak przygotowane ozdoby możesz zawiesić w oknie lub na gałązkach wierzby mandżurskiej. Sprawdzą się one również jako gotowa ozdoba na świątecznym stole.