Pomimo dynamicznego rozwoju branży materiałów wykończeniowych, płytki do łazienki nadal nie mają godnej siebie konkurencji. Jest to najprostszy sposób na stworzenie takiej łazienki, jaką chcemy mieć. Bogactwo wzorów, formatów i kolorów umożliwia zaprojektowanie zarówno oryginalnych, jak i bardziej klasycznych aranżacji. Jakie obecnie trendy rządzą w świecie płytek łazienkowych? Co warto wybrać i dlaczego?

Płytki łazienkowe – bezpieczna klasyka

Łazienka jest miejscem, w którym obok stylu, liczy się również strona praktyczna, czyli łatwość utrzymania łazienki w czystości. I paradoksalnie, to właśnie jasne kolory sprawdzają się tutaj najlepiej. Nadal do jednych z najpopularniejszych trendów, zaliczają się zatem płytki łazienkowe inspirowane naturalnym kamieniem, przede wszystkim marmurem, którego biel z przecinającymi ją charakterystycznymi żyłkami, przełamywana jest przez dekory w kolorze zielonym, brązowym, złotym lub niebieskim.

Przy czym do wyboru mamy tutaj kilka formatów – najlepszy jest wielki format, czyli płytki do łazienki o długości i szerokości powyżej 1 metra lub płytki łazienkowe w tradycyjnych formatach. Tradycyjne płytki łazienkowe, to z reguły płytki o mniejszych formatach np. 20 cm na 20 cm lub 60 cm na 60 cm.

hiszpanskie klimaty w lazience viverto blog

A może mozaika?

Nowym trendem, a raczej powrotem do trendów z przeszłości, stają się płytki łazienkowe mozaikowe. Inspirowane orientalną kulturą, mają w sobie niezaprzeczalny urok. Z reguły wystrój mozaikowy w łazienkach bazuje na intensywnych kolorach takich jak błękit, lazur czy szmaragdowa zieleń lub odcienie złota.

Nawiązaniem do mozaikowego stylu jest również zellige, czyli styl bazujący na mniejszych płytkach, które jednak są nieco większe niż te typowo mozaikowe. Mozaika nadaje się zarówno na wykończenie łazienki w całości, jak i na element dekoracyjny. Zazwyczaj jest stosowana jednak jako stylowy dekor, ułożony na tle płytek o tradycyjnej wielkości lub płyt wielkoformatowych.

plytka podlogowa pietrasanta tubadzin aranzacja 3.4182

Płytki do łazienki wielkoformatowe

Wielkoformatowe płytki do łazienki pozostają nadal hitem, ostatnich lat. Wpływa na to wiele czynników, a jednym z nich jest to, że producenci wypuszczający kolekcje takich płytek, naprawdę starają się o to, aby były one bardzo atrakcyjne pod kątem wzornictwa. Otrzymujemy w ten sposób płytki wielkoformatowe, które doskonale prezentują się na ścianie. Mogą to być inspiracje kamieniem naturalnym albo drewnem czy betonem, a nawet imitacja zaśniedziałego czy skorodowanego metalu.

Drugim czynnikiem jest natomiast to, że nowoczesne technologie rektyfikowania płyt pozwalają układać je z bardzo cienkimi fugami. Co z jednej strony pozwala uzyskać spektakularne efekty wizualne, a z drugiej ułatwia utrzymanie łazienki w czystości, ponieważ to właśnie fugi czyści się najtrudniej.

Jeśli weźmiemy pod uwagę niezwykle szeroką ofertę płytek do łazienki, wybór może być trudny. Jeżeli jednak chcemy trzymać się najnowszych trendów, to największą popularnością cieszą się obecnie płyty wielkoformatowe inspirowane materiałami naturalnymi, takimi jak kamienie czy drewno, a także o dziwo metalem. Przeżywamy aktualnie powrót do wzornictwa, które dopuszcza do głosu sporą dozę niedoskonałości i przemijalności oraz ponowne zakochanie się w naturze i jej surowym pięknie. Mozaiki także wracają do łask, a wręcz świetnie nadają się jako dekor i przemyślane uzupełnienie aranżacji. Odkryciem ostatniego roku jest także lastrico, ale to już raczej dla odważnych, którzy mają dobre wspomnienia z lat 90 – tych ubiegłego wieku!