Podkarpacie słynie z urokliwych i tajemniczych miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć. Za sprawą pięknych parków narodowych, górskich szczytów i rzadko spotykanych gatunków fauny i flory turyści podczas wycieczek mogą, podziwiać malownicze krajobrazy regionu. Na Podkarpaciu znajduje się również wiele zamków, kościołów, skansenów czy dworów, przywołujących historyczne, odległe czasy. Które podkarpackie skarby są obowiązkowym punktem na mapie każdej turystycznej wycieczki?

Bieszczady to jeden z najpiękniejszych i najdzikszych regionów Polski. Gdy przywołujemy na myśl Podkarpacie, przed oczami od razu ukazuje się urokliwy obraz gór. W województwie podkarpackim znajduje się jednak mnóstwo mniej znanych, ale równie pięknych miejsc i obiektów, które zasługują na szczególną uwagę.

Śladami przyrody

Obowiązkowym punktem na mapie wycieczki po Podkarpaciu są rezerwaty. Pierwszym wartym uwagi jest rezerwat Zwiezło. Słynie on z tzw. jeziorek Duszatyńskich, które powstały w 1907 roku w wyniku długotrwałych deszczy. Atrakcjami rezerwatu są również Potok Olchowaty, który kaskadami spada z większego do mniejszego zbiornika oraz główny Szlak Beskidzki przebiegający od Komańczy aż po Chryszczatę.

Innym ciekawym miejscem może okazać się rezerwat Prządki. Jest on nazywany rezerwatem geologicznym przyrody nieożywionej. Dlaczego? Ponieważ występują tam nietuzinkowe twory skalne nazywane „grzybkami”. Powstały one w wyniku erozji i osiągają wysokość nawet 20 metrów. Wiele tworów skalnych ma swoje wyjątkowe nazwy, np. Prządka-Matka, Baba, Herszt czy Zbój Madej.

Fani rzadko spotykanych gatunków fauny i flory obowiązkowo muszą odwiedzić również Arbobretum – ogród – w Bolestraszycach, Muzeum Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Ustrzykach Dolnych i Centrum Magurskiego Parku Narodowego w Krempnej.

Trochę historii

Prócz pięknych krajobrazów Podkarpacie słynie również z historycznych zamków, skansenów, kościołów i dworów. Wiele z nich wpisanych zostało na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zaliczyć można do nich m.in. kościół w Haczowie – największy drewniany kościół gotycki w Europie pochodzący z I połowy XV wieku. Nie tylko sam budynek ma unikatową wartość. Bardzo cenne jest również jego wyposażenie – kamienna chrzcielnica, piętnastowieczne rzeźby czy barokowy ołtarz.

Na Podkarpaciu znaleźć można również wiele historycznych zamków i dworów przywołujących historyczne czasy. Podczas wycieczki w tamte rejony koniecznie trzeba odwiedzić zespół zamkowy rodu Lubomirskich w Łańcucie, zamek w Krasiczynie, pałac Łosiów w Narolu, pałac Dzieduszyckich w Zarzeczu oraz Dwór Kombornia w Korczynie. Historia tego ostatniego sięga czasów Karola Wielkiego. Dwór miał pierwotnie charakter obronny, a otaczające go malownicze stawy według historyków mogą stanowić resztki fosy. Mało kto wie, że historycznie nazwa dwór nie odnosiła się tylko do budynku mieszkalnego szlachty, ale do całego kompleksu zabudowań powiązanych z folwarkiem i wsią. Składały się na niego oficyny folwarczne, dom pański (to, co potocznie nazywa się dworem), kaplice, spichlerze, stajnie, oranżerie i rozległe parki. Wszystkie te elementy można podziwiać w Korczynie. Dzisiaj we dworze mieści się hotel Dwór Kombornia Hotel&Spa, wpisany do programu Heritage Hotels Poland, który skupia obiekty wpisane do rejestru zabytków, aby pielęgnować związane z nimi tradycje.

Tego byś się nie domyślił

W województwie podkarpackim kryje się również wiele miejsc nie tylko dla fanów natury czy historii. Ciekawymi miejscami mogą okazać się ośrodek szybowcowy w Bezmiechowej (istniejący od 1929 roku i uznawany za kolebkę polskiego szybownictwa), Zootechniczny Zakład Doświadczalny w Odrzechowie, w którym do dziś organizowane są rajdy konne i konne przepędy bydła oraz ośrodek garncarski w Medynie Głogowskiej. Wartymi uwagi są też muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce, gdzie powstała pierwsza na świecie kopalnia ropy naftowej, niemiecki poligon rakietowy z II wojny światowej w Bliznej czy najwyższa w Polsce zapora wodna na Jeziorze Solińskim.