Podróże bez Granic, początkowo portal, a obecnie już Fundacja, to inicjatywa mająca na celu propagowanie w innowacyjny sposób turystyki dostępnej dla osób z niepełnosprawnością, a także osób o zbliżonych potrzebach jak np. osoby starsze.

Portal został uruchomiony w czerwcu 2011 mając na celu zachęcanie swoich użytkowników do podróży, inspirowanie doświadczeniami innych, zapewnienie bazy informacji na temat samodzielnego organizowania wyjazdów i poszukiwania dostępnych miejsc, ale także zwrócenie uwagi branży turystycznej na potrzebę dostosowania infrastruktury i usług także do potrzeb klienta z niepełnosprawnością.

W Rzymie spełniło się moje marzenie, ale zmieniło się też coś w moim życiu, spojrzenie na świat…. Obudziło się to, co zostało uśpione przez różne wydarzenia. Obudziła się chęć do życia i cudowna radość… Dziś wiem, że świat jest również dla mnie… (Marzena)

W listopadzie 2012 z ramienia Podróży został zorganizowany nasz pierwszy wyjazd całkowicie dedykowany osobom z niepełnosprawnością do Rzymu. Nie była to jednak zwykła wycieczka czy pielgrzymka, jakie oferują biura podróży gdyż wszyscy uczestnicy zaangażowani byli w jej tworzenie od początku, wskazując co by chcieli w Rzymie zobaczyć i mając realny wpływ na kształt wyjazdu.

Także podczas pobytu w Wiecznym Mieście wszyscy musieli brać aktywny udział w przedsięwzięciu, pomagając sobie nawzajem, dzięki czemu zatarła się różnica między asystentami a uczestnikami – asystentami były dla siebie nawzajem często osoby z niepełnosprawnością, a tym samym szybko staliśmy się paczką znajomych, wszyscy byliśmy równi, mieliśmy takie same role i takie same oczekiwania. W ten sposób ten wyjazd był prawdziwą wyprawą i prawdziwą przygodą, która w wielu wiele zmieniła i którą wszyscy zapamiętamy na długo. W trakcie podróży, wszyscy notowali także swoje obserwacje odnośnie dostępności miasta i jego atrakcji turystycznych, na postawie których po powrocie został opracowany przewodnik po Rzymie opisujący miasto z perspektywy osób o różnym rodzaju niepełnosprawności, który teraz dostępny jest na stronie, aby inspirował kolejnych podróżnych marzących o tym, aby odkryć Wieczne Miasto.

Kolejnym naszym celem, już w czerwcu tego roku, jest Dania, wraz z odkrywaniem Kopenhagi, Legolandu czy Helsingoru, a podczas tego wyjazdu, nie tylko weryfikować będziemy dostępność stolicy państwa i opracowywać kolejny przewodnik, ale także mieszkać będziemy w jednym wielkim domu, sami sobie gotować oraz brać udział w sesjach z profesjonalnym coachem!

Obok wyjazdów zagranicznych zamierzamy także realizować krótsze i bliższe, ale za to bardziej ekstremalne eventy, takie jak spływy kajakowe, rajdy, zawody dla osób niepełnosprawnych, wyjazdy narciarskie i inne wyprawy.

Chcemy działać innowacyjnie, przełamując tym samym stereotypy na temat aktywności i możliwości osób niepełnosprawnych, tkwiące zarówno w umysłach samych osób z niepełnosprawnością jak i osób postronnych, zachęcając do działania, ale także zaznajamiając osoby sprawne z tematem niepełnosprawności, zwracając uwagę na indywidualne potrzeby i sposoby codziennej pomocy i wsparcia.

Stanowimy młody, ale pełen energii i zapału zespół, i choć jesteśmy dopiero na początku naszej drogi, już teraz wiemy, że będzie się działo, więc zapraszamy do śledzenia naszych planów na stronie i na facebooku!

Tekst i zdjęcia: Fundacja Podróże bez Granic