Podczas wakacji lubimy wydawać pieniądze. Zwłaszcza na to, co sprawia nam przyjemność. Jak opanować wakacyjne szaleństwo i ograniczyć wydatki do tych, które są naprawdę niezbędne?

Planuj na miarę swoich możliwości

Podstawowy błąd popełniamy często już na etapie planowania podróży – wybieramy zbyt drogie kraje, rezerwujemy noclegi w hotelach, na które nas nie stać, kupujemy bilety lotnicze pod wpływem impulsu, nie biorąc pod uwagę, że to samo połączenie w promocji, może być o połowę tańsze. A przecież tanie podróżowanie jest możliwe! Zobacz praktyczne porady i listę stron internetowych, które pomogą Ci zaplanować podróże z klasą za małe pieniądze.

Płać z głową

Czasy wymiany waluty w tradycyjnym kantorze powoli odchodzą do lamusa. Pora się z tym pogodzić. O wiele korzystniej wymienisz pieniądze w kantorze internetowym, ale do tego, będzie Ci potrzebne konto walutowe. Skomplikowana procedura? Nic podobnego, jeśli masz konto w złotówkach, w większości banków możesz otworzyć darmowy rachunek w wybranej walucie. Do tego dobierasz kartę – nawet jeżeli jej wyrobienie kosztuje 20 zł i tak opłaca Ci się to bardziej, niż płacenie kosztów prowizji od wypłaty i/lub przewalutowania przy płatności kartą do konta w złotówkach.

Wybierając najkorzystniejszą ofertę, zamiast kierować się letnimi promocjami, przestudiuj dokładnie tabelę opłat i prowizji. Czasami promocje i atrakcyjne warunki kończą się już po miesiącu, a za odstąpienie od umowy, bank żąda dodatkowej zapłaty. Warto uważać.

Nie wydawaj na głupoty

Zwyczaj przywożenia pamiątek z zagranicy to piękna i bardzo stara tradycja. Sięga zamierzchłych czasów, w których na opuszczenie kraju mogli sobie pozwolić tylko wybrańcy, a podróż do odległej krainy trwała tygodniami. Dziś wszyscy latają. Przy odrobinie szczęścia i wytrwałości, każdy może sobie pozwolić na krótki wypad do Europy. Naprawdę, nie musisz przywozić całej rodzinie magnesów na lodówkę w kształcie wieży Eiffla. Nawet jeśli kosztowały tylko kilka Euro, i tak wyprodukowano je w Chinach. Równie piękną pamiątką mogą być muszelki, zdjęcia lub MMS ze spersonalizowanym pozdrowieniem. W pamiętaniu o najbliższych naprawdę nie chodzi o wydawanie pieniędzy.

Podobnie jest z samym podróżowaniem. Jadąc na drugi koniec świata, pamiętaj że Twoje samopoczucie i wspomnienia, wcale nie muszą być okupione jadaniem w drogich lokalach i biletami do najlepszych galerii. Najpiękniejsze wspomnienia przywozimy zwykle z magicznych uliczek, odkrywanych podczas zwykłego spaceru po mieście. Najlepsza impreza jest zwykle w niepozornej spelunce przy plaży, a nie w najdroższym lokalu w centrum miasta. Pamiętaj o tym, planując kolejne wakacje.