W każdym domu przychodzi moment, w którym pokój dla nastolatka musi zastąpić dotychczasowy pokój dla dziecka. Jak dopasować pomieszczenie do zmieniających się potrzeb nastolatka, by jego nowy pokój był funkcjonalny?

Przed remontem – zapytaj nastolatka o zdanie!

Nastolatek z pewnością ma już własne zdanie, pomysły i oczekiwania. Dlatego zanim zabierzesz się za remont, dokładnie wypytaj, czego od swojego pokoju oczekuje dziecko – pokój dla nastolatka to coś więcej niż miejsce do zabaw. Nastolatek musi czuć się w swoim pokoju dobrze i swobodnie – daj mu poczuć, że w tej części domu będzie najważniejszy.

pinterest kobietawielepie button

Pokój dla nastolatka to również przestrzeń, w której nastolatek ma możliwość kreatywnego wyżycia się. Dlatego nawet jeśli nie jesteś przekonana do jego wyborów, nie krytykuj ich. Twoje dziecko wybrało te kolory i rozwiązania, przy których czuje się dobrze i powinnaś te wybory uszanować.

Kolory w pokoju nastolatka

Jeśli Twoje dziecko nie ma ulubionych kolorów bądź nie ma dla niego większego znaczenia, jak urządzisz jego pokój… Uważaj! Gust nastolatka potrafi się zmieniać wiele razy w ciągu roku, i to, co spodoba mu się dzisiaj, za miesiąc może być całkowicie niezgodne z jego postrzeganiem świata. Dlatego dopilnuj, by pokój dla nastolatka był łatwy do przebudowania i przerobienia. Najlepiej sprawdzą się meble modułowe, łatwe w przestawianiu i wielofunkcyjne. Sięgnij po kolory bardzo stonowane, doskonale sprawdzi się biel, czerń i szarości.

Pamiętaj jednak, że nastolatek potrzebuje kolorów – dlatego wybierz dodatki w intensywnych kolorach, dodających energii i rozweselających. Świetnie sprawdzą się geometryczne wzory, wielobarwne pasy czy nawiązania do popkultury.

Najważniejsze meble – biurko i łóżko

Aranżowanie pokoju dla nastolatka zacznij od ustawienia łóżka i biurka – pokój nastolatka to w równej mierze przestrzeń do pracy i wypoczynku, dlatego te meble są kluczowe w aranżacji. Wybierz biurko z dużym blatem, wyposażone w liczne szuflady (lub blat i szafkę na kółkach).

Przechowywanie

Nastolatek potrzebuje przestrzeni do przechowywania swoich drobiazgów. Niezbędna w pokoju nastolatka będzie pojemna szafa, liczne szafki, szuflady i półki. Miej na uwadze, że dbanie o porządek nie jest domeną ludzi młodych, więc dla oszczędzenia sobie nerwów postaw na zamykane szafki i szuflady. Szansa na to, że pokój dla nastolatka będzie wyglądał jak z albumu, z pięknymi aranżacjami na półkach, jest bardzo mała.

Nie oznacza to jednak, że półki są nastolatkowi niepotrzebne! Pokój dla nastolatka to pierwsze miejsce, w którym nastolatek będzie się chwalił swoimi osiągnięciami. A czy jest na to lepszy sposób, niż ustawienie pucharów za osiągnięcia sportowe na półkach? Podobnie jest z kolekcjami i charakterystycznymi pamiątkami – nastolatek będzie chciał wyeksponować swoją kolekcję gier komputerowych, komiksy czy płyt z muzyką. Dlatego kilka odsłoniętych półek z pewnością się przyda!

Charakter pokoju dla nastolatka – dodatki

Dodatki decydują o charakterze pokoju dla nastolatka. Najlepsze będą takie dodatki, które pokrywają się z jego zainteresowaniami, zaskakują lub są bardzo nietypowe. Mogą to być skrzynie do transportu sprzętu muzycznego (czarne skrzynie ze srebrnymi okuciami), zawieszona na ścianie gitara, industrialny stolik, fototapeta z ulubionym motywem, czy nawet plakat z ulubionym zespołem. Wszystko, co podkreśla zainteresowania i charakter nastolatka powinno znaleźć się w jego pokoju, by zapewnić nastolatkowi przestrzeń, w której czuje się swobodnie.