Kreta jest największą grecką wyspą położoną na Morzu Śródziemnym z bogatą kulturą i sztuką, która liczy sobie już ok. 5 000 lat, niezwykłymi plażami idealnymi do odpoczynku, górzystymi terenami idealnymi do trekkingu oraz licznymi wysepkami, których nie sposób ominąć będąc na wyspie.

Dla każdego coś innego

Dla zwolenniczek plażowania

Jeśli jesteś zwolenniczką leniuchowania i podziwiania piękna przyrody to oprócz plażowania koniecznie musisz udać się na pobliskie wysepki.

Tylko na Elafonissi piasek przybiera barwę różową, możesz tam ujrzeć jedyne w swoim rodzaju żółwie, a wody w lagunie łączące Elaffonisi z Kretą są tak płytkie i krystalicznie czyste, że możesz udać się na Elafonissi spacerkiem. Takich widoków nie odnajdziesz nawet na Malediwach.

Wyspa Gramvousa również ma do zaoferowania nieziemskie widoki. Na wyspę można się dostać jedynie statkiem wycieczkowym, a następnie relaksować na niewielkiej plaży oraz zażywać kąpieli w ciepłych wodach laguny. Bowiem nieopodal wyspy znajduje się równie przepiękna zielono-błękitna laguna Balos.

Dla tych bardziej aktywnych

Jeśli masz dość leżakowania wyspa Kreta również jest dla Ciebie. Koniecznie musisz zwiedzić stolicę wyspy – Heraklion. Po zwiedzeniu weneckiego portu i twierdzy Koleus oraz kilku bazylik możesz poddać się zakupowemu szaleństwu, bowiem w centrum miasta znajdują się liczne butiki światowych marek.

Rethymnon to kolejne godne polecenia miejsce. W architekturze miasta odnajdziesz wpływy zarówno weneckie jak i tureckie, a wśród tych ostatnich koniecznie powinnaś zobaczyć Meczet Neratzque i Meczet Mustafy.

Stare miasto Chania również ma się czym pochwalić. Tutaj na uwagę zasługuje port z XIV wieku zwieńczony latarnią morską czy też, zlokalizowany nieopodal portu, Meczet Hassana. W nim znajdziesz coś dla koneserów sztuki, gdyż obecnie w meczecie znajduje się galeria sztuki. Na zakończenie polecam spacer wąskimi, urokliwymi uliczkami z licznymi barami i sklepikami.

Dla tych miłośników bardzo aktywnego wypoczynku

Wąwóz Samaria – 18 kilometrowy trekking w wąwozie, gdzie ściany sięgają 500 metrów to coś dla miłośników bardzo aktywnego wypoczynku z dobrą kondycją. Droga jest bowiem miejscami kamienista, a upał w sezonie daje się we znaki.

Główny punkt programu…

Obowiązkowym punktem programu jest ok. 5 godzinny rejs na wyspę Santorini. Ta wulkaniczna wyspa jest chyba najbardziej urokliwym miejscem ze wszystkich greckich wysp! Białe domki z niebieskimi dachami wkomponowane w surowy krajobraz powstały z zastygniętej lawy to coś, co warto zobaczyć za każdą cenę (niestety rejs na wyspę jest dość kosztowny).

Stolicą wyspy jest, leżącą ponad 300 metrów nad skalnym klifem, Fira,. Można się do niej dostać pokonując ok. 600 skalnych schodów, wjechać kolejką górską lub na grzbiecie biednego osiołka, który jest symbolem wyspy Santorini.