Ostatnio coraz rzadziej chcemy urządzać mieszkania w nowoczesny sposób. Wiele osób, które obecnie projektują swoje wnętrza skupiają się na perełkach w stylu vintage – na przykład kultowy teraz fotel 366 jest jednym z najbardziej pożądanych foteli!  Z czego wynika ten powrót do dawnego wzornictwa? I dlaczego coraz więcej młodych ludzi urządza mieszkania  w stylu PRL? Katarzyna Kuźma z Le Pukka Concept Store spróbuje odpowiedzieć na te pytania!

Melancholia

Po trendzie na retro w modzie, kolej na meble! Współcześni młodzi dorośli coraz chętniej urządzają swoje mieszkania w stylu retro. To forma powrotu do okresu dzieciństwa, kiedy tego typu meble znajdowały się rodzinnych salonach. Zachowanie cząstki tych czasów jest dla niektórych bardzo istotnym elementem ich osobowości. Jednak nie zawsze spotyka się to ze zrozumieniem – często rodzice osób zapatrzonych w vintagesą zdziwieni takim podejściem. Dla nich to nieciekawe modele, które z dużą ulgą wymienili na nowoczesne meble.

moda na retro prl loft 366 concept soft loft moutarde

To, co charakteryzuje dzisiejszych młodych dorosłych to szersze spojrzenie na wzornictwo i większa świadomość. Dlatego tak często sięgają po meble z czasów PRL – unikatowe formy i lepsza trwałość przemawiają na ich plus.

Dobrym przykładem będzie tutaj kultowe krzesło 366 Józefa Chierowskiego. Ten bardzo popularny niegdyś model na kilkanaście lat odszedł w zapomnienie. Teraz znowu wrócił do łask! Co więcej – bardzo łatwo można go teraz znaleźć – na strychach, czy targach, gdzie nieświadomi właściciele sprzedają go za grosze.

Lepsza jakość

Wybór jednak nie zawsze jest kierowany tęsknotą za okresem dzieciństwa. Często to wynik chłodnej kalkulacji tego, co jest bardziej opłacalne. Meble sprzed wielu lat, któe mimo upływu czasu dobrze się prezentują (lub wymagają niewielkiej renowacji) są dużo bardziej unikalne, niż popularna sofa z modnej sieciówki. Także przy odrobinie samozaparcia ich koszt może się znacznie obniżyć! Wystarczy jeden wolny weekend czy dzień poświęcić na zwiedzanie babcinego strychu czy piwnicy cioci, lub przejechać się po okolicznych targach staroci.

Moda dla wygodnych

Co zrobić, gdy nie mamy ani czasu ani cierpliwości na szukanie retro perełek po piwnicach czy targach? Tutaj z pomocą idą młodzi projektanci, którzy wciąż inspirują się dawymi projektami.Marka 366 Concept ma wyłączność na projekty kultowego fotela 366 Józefa Chierowskiego. Zamiast go na siłę unowocześniać, projektanci wprowadzili drobne kosmetyczne zmiany. Efekt jest wspaniały!

Także współczesne marki inspirują się stylem sprzed lat. Hiszpańska marka La Forma wypuściła kolekcję Hendrix – która formą i stylem mebli nawiązuje do lat 60’ XX wieku. To meble o prostej i pięknej formie, które doskonale wpasują się w nowoczesne wnętrze.

moda na retro prl loft birds white gold setting

Kultowe modele

Ale polski design to nie tylko fotel 366. Słynna „Muszelka”, krzesło projektu Teresy Kruszewskiej to następny model, który ponownie zyskał popularność. Ciekawa forma i kształt stały się inspiracją dla nowego pokolenia projektantów.

A co z innymi krajami? Doskonale kojarzymy krzesło DSW Charlesa Eamesa. Powstało w latach 50’ XX wieku. Trudno uwierzyć, że to nowocześnie wyglądające krzesło, które obecnie możemy zobaczyć wszędzie, ma ponad 50 lat!

Czy warto?

Dlaczego warto zainwestować chociaż w jeden gadżet w stylu retro? Ponieważ taki mebel ma swoją historię, którą możemy kontynuować, gdy tylko dodamy go do swojego wnętrza. To rzeczy świetne jakościowo, z ciekawym designem. Odwiedzający nas goście z pewnością docenią nasz styl i gust, a także zamiłowanie do dawnych czasów. Same korzyści!

Dlatego czym prędzej uzbrój się w cierpliwość i wybierz się do lokalnego komisu, piwnicy babci czy na strych cioci. Może już czeka tam na Ciebie jakiś skarb?

moda na retro prl loft hendrix amb 6

Le Pukka Concept Store to sklep ze stylowymi meblami oraz dodatkami. Młody zespół pełen zapału i pasji doradzi każdemu klientowi. Le Pukka również projektuje i wykonuje meble na zamówienie według wytycznych klienta, dzięki czemu w stu procentach możemy stworzyć swoje wymarzone wnętrze! Sklep znajduje się w samym sercu warszawskiego Powiśla, gdzie panuje artystyczna atmosfera. Możesz także zrobić zakupy online – wygoda i modne meble na wyciągnięcie Twojej ręki!