Srebro to z pewnością niezwykle estetyczny i elegancki materiał. Swoje zastosowanie znajduje w wielu elementach różnorodnej biżuterii. Nie każdy wie, że w połączeniu ze złotem może okazać się naprawdę niesamowitym urozmaiceniem.

Pozłacanie srebra i innych metali jest znane od dawnych czasów. Złoto jest metalem twardym, elastycznym i odpornym na utlenianie zarówno w wodzie jak i powietrzu. Jest również metalem bardzo cennym. Dzięki temu świetnie sprawdza się jako materiał uszlachetniający różne przedmioty. Pozłacanie inaczej nazywa się tworzeniem powłoki galwanicznej. Złoto jako metal niezwykle cenny wykorzystywane jest nie tylko w jubilerstwie, ale też w elektronice czy nawet przemyśle spożywczym.

Na czym polega pozłacanie

Proces pozłacania najprościej mówiąc, polega na naniesieniu na dany element biżuterii warstwy złota o grubości około 0,5 mikrometra. Taka warstwa nie chroni przed korozją metali nieszlachetnych, lecz nadaje im unikalnego wyglądu i połysku. Jednak z tego powodu, że nie zapewnia ochrony przed korozją, dużo większy sens ma pozłacanie srebra niż metali nieszlachetnych. W przypadku metali szlachetnych, które z natury są odporne na korozję nie ma tego problemu. Gdy na przedmiot nakładana jest warstwa złota większa niż 0,5 mikrometra, wówczas już nie mamy do czynienia z pozłacaniem, a złoceniem, kiedy warstwa złota przekracza 2,5 mikrometra, wówczas proces ten nazywa się platerowaniem. Jeśli natomiast warstwa złota jest nie większa niż 0,175 mikrometra taki proces to pozłacanie.

zdjeciedodatkoweazur

Ile kosztuje pozłacanie srebra

Nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, ile kosztuje pozłacanie srebra. Koszty pozłacania zależą od kilku czynników. Przede wszystkim od czystości złota użytego do pozłacania. Im czystsze złoto, mające więcej karatów złoto tym będzie droższe. Drugim ważnym czynnikiem jest ilość złota zużytego do pozłacania. Im więcej złota zużyto do pozłocenia danej biżuterii tym produkt końcowy będzie droższy. Celem pozłacania jest nie tylko nadanie ładniejszego wyglądu srebrnej biżuterii, ale też jej wzmocnienie i utwardzenie. Dzięki pozłacaniu biżuteria srebrna nie jest tak droga jak ta wykonana z czystego złota, a prezentuje się równie okazale i elegancko. Oczywiście na koszt usługi pozłacania ma wpływ sama cena złota, która dynamicznie się zmienia.

Nie ulega wątpliwości, że pozłacanie srebra jest procesem, który nadaje biżuterii unikalnego wyglądu, a jednocześnie korzystnie wpływa na jej wytrzymałość. W związku z tym na pewno warto zainteresować się tym procesem. Szczególnie, jeśli chcielibyśmy nabyć niedrogą, a estetyczną biżuterię.

Artykuł stworzony przy współpracy z https://www.e-azur.pl/