Długotrwała praca przy komputerze nie jest korzystna dla wzroku. Nie zawsze można komputer zamienić na tradycyjny papier i długopis, dlatego warto nauczyć się jak dbać o oczy. Podpowiadamy 11 sposobów na wzmocnienie kondycji oczu.

1. Rób przerwy pracując przy komputerze

Długotrwałe wpatrywanie się w monitor sprawia, że oczy stają się suche. Dlatego warto co godzinę przynajmniej na pięć minut oderwać oczy od komputera i popatrzeć w dal. Jeśli dal wypada zbyt blisko (małe biuro bez okna lub z oknem na sąsiedni budynek), dobrze jest zatrzymać wzrok na czymś zielonym. Postaraj się mieć pod ręką przynajmniej jeden kwiatek.

2. Stosuj krople do oczu

Jeśli czujesz, że twoje oczy są zbyt słabo nawilżone i nie pomaga nawet intensywne mruganie, miej pod ręką krople do oczu. Sprawdź etykietę, lepiej, żeby w lekarstwie nie było konserwantów. Najwygodniejsze do aplikacji są krople w żelu.

3. Znajdź kwadrans dla siebie

Na zmęczone oczy, popękane naczynka i cienie wokół oczu świetnie działają okłady z czarnej herbaty. Zmocz dwa waciki w letniej herbacie i połóż sobie na oczy. Poleż piętnaście minut.

4. Pij dużo wody

Nie tylko cera i narządy wewnętrzne będą ci za to wdzięczne. Dobrze nawodniony organizm to także mniej suche oczy. Dobrze nawilżone oczy nie bolą tak, jak suche.

5. Pomyśl o suplementach diety

Z wiekiem w oku zanika ciałko żółte. Efektem tego jest znaczne osłabienie wzroku prowadzące do problemów z widzeniem. Kup w aptece luteinę na oczy. W krótkim czasie odczujesz znaczną poprawę, twoje oczy nie będą tak zmęczone, będą mniej szczypały, dasz radę pracować więcej. Warto też przyjmować dodatkowo witaminę A.

6. Pracuj w okularach

Nawet jeśli masz dobry wzrok i nie potrzebujesz okularów do czytania, zaopatrz się w nie specjalnie do pracy przy komputerze. Mogą to być szkła neutralne, tzw. zerówki, ale koniecznie z powłoką antyrefleksyjną odbijającą światło. Takie okulary można kupić w internecie, np. na portalu edel-optics.pl

7. Ćwicz oczy

Gimnastyka oczu ma to do siebie, że można ją wykonywać wszędzie. Podczas przerwy w pracy postaraj się poświęcić na nią kilka minut. Szybko i intensywnie mrugaj, mocno zaciskaj powieki, szeroko otwieraj oczy. Na rozluźnienie mięśni wokół oczu dobrze działa ziewanie. Mała podpowiedź: żeby zacząć ziewać, wystarczy o tym pomyśleć.

8. Dbaj o odpowiednią ilość snu

Oczy, jak każdy organ, potrzebują prawdziwego odpoczynku. Zbyt mała ilość snu odbija się negatywnie także na wzroku. Dorosły człowiek powinien spać minimum osiem godzin dziennie. Jeśli nie potrafisz przespać bez przerwy minimum pięciu godzin, prawdopodobnie cierpisz na bezsenność.

9. Regularnie badaj wzrok i oczy

Przynajmniej raz w roku odwiedź okulistę i sprawdź, czy z twoimi oczami wszystko jest w porządku. Nawet jeśli nie odczuwasz żadnych dolegliwości, a dużo pracujesz przy komputerze, nie zawadzi sprawdzić, czy nie dzieje się nic złego.

10. Sprawdź wilgotność pomieszczenia

W suchym środowisku szybciej poczujesz „piasek pod oczami”. Jeśli pracujesz w klimatyzowanym biurze, prawdopodobnie poziom nawilżenia powietrza nie jest optymalny. Spróbuj wynegocjować z szefostwem zakup nawilżacza.

11. Zmień ustawienia monitora

Większość osób pracuje przy zbyt jasno ustawionych monitorach. Wbrew pozorom na przyciemnionym monitorze wszystko widać równie dobrze i nie trzeba nadwerężać oczu. Zainstaluj program do zmiany temperatury barwowej monitora. Cieplejsze kolory mają pozytywny wpływ na wzrok. Taka zmiana ustawień nie ma wpływu na jakość pracy.