Bez klamki do drzwi nie można wyobrazić sobie codziennego funkcjonowania w przeciętnym domu czy mieszkaniu. Choć to niewielki detal, to jednak dobrze dobrane dodadzą uroku nie tylko drzwiom, ale również pomieszczeniom, w jakich drzwi się znajdują. Na co zwrócić uwagę, kupując klamki? Oto krótki poradnik, który pomoże wybrać najlepsze.

Jak dobierać klamki do drzwi?

Najważniejsza rzecz to styl drzwi – właśnie on ma decydujące znaczenie przy wyborze klamki. Nie musi ona być wykonana w takim samym, ale jeżeli decydujemy się na inny, musi po prostu z nim współgrać i nie „gryźć się” wizualnie. Jeśli chodzi o materiały wykonania i wykończenie, mamy olbrzymi wybór – klamki do drzwi mogą być chromowane, stalowe, pozłacane, kryte lakierem proszkowym, itp. W ostatnich latach pojawił się trend na klamki w jednolitym kolorze białym lub czarnym.

Ważne informacje ukryte pod liczbami

Klamki do drzwi, oprócz swoich nazw, posiadają także specjalistyczne kody, które składają się z kilku cyfr. Jeśli nie wiemy, jakie jest ich znaczenie, możemy przeoczyć wiele ważnych informacji. Pierwsza cyfra kodu określa obszary, w których dana klamka oraz szyld są stosowane – do pomieszczeń wewnętrznych przeznaczone są klamki oznaczone cyfrą 1. Druga cyfra określa przybliżoną trwałość – do 100 tys. cykli używania (6) lub 200 tysięcy (7). Jeśli kolejną cyfrą jest ponownie jedynka, oznacza to, że klamka dopuszczona została do stosowania w drzwiach ognioodpornych i dymoszczelnych. W przypadku klamek przeznaczonych do używania na zewnątrz pojawia się także pięciostopniowe określenie odporności na korozję.

Gdzie możesz znaleźć dobre klamki do drzwi?

Klamki bez problemu można zakupić w salonach sprzedaży drzwi, marketach budowlanych, a także licznych sklepach internetowych. Często ich producentami są firmy zajmujące produkcją drzwi, jak np. PORTA DRZWI, jednak nie jest to żelazną regułą. Ponieważ każdy producent stara się przyciągnąć do siebie klientów, można znaleźć typy klamek o różnym designie i w bardzo zróżnicowanych cenach. Pozwoli to nie tylko na dobranie klamki perfekcyjnie pasującej do stylistyki danych drzwi, ale również do posiadanego budżetu.