Ubrania wykonane z lnu są idealnym rozwiązaniem na ciepłe, letnie dni – są lekkie i przewiewne. Jednakże mają jeden minus – mocno się gniotą podczas noszenia i są trudne do prasowania po praniu.

Prasowanie lnianych ubrań – kilka przydatnych wskazówek

Prasuj zawsze wilgotne ubrania lniane – nie czekaj aż wyprane rzeczy dokładnie wyschną tylko prasuj wilgotne ubrania. Po wyprasowaniu możesz je jeszcze delikatnie powiesić, aby do końca wyschły.

Suche rzeczy zwilżaj przed prasowaniem – jeśli dana rzecz jest już zupełnie sucha to przed prasowaniem możesz ją zwilżyć – wodą z żelazka, sprayem z wodą lub specjalnym sprayem ułatwiającym prasowanie.

Prasuj przez ściereczkę – materiał lniany, zwłaszcza ciemny, ma to do siebie, że pod wpływem żelazka może zacząć się świecić. Aby tego uniknąć prasuj lniane ubrania przez cienką ściereczkę.

Prasuj na lewej stronie – lniane ubrania, bez względu na kolor, prasuj zawsze na lewej stronie.

Pranie ubrań lnianych

Pranie ręczne i w pralce – Ubrania lniane możesz prać zarówno ręcznie jak i w pralce, ale pamiętaj, że temperatura wody nie powinna przekraczać 30-40 stopni.

Do płukania ubrań lnianych użyj środka zmiękczającego – dzięki temu materiał będzie bardziej miły w dotyku i łatwiejszy do prasowania.

Wirowanie – Podczas prania w pralce, pamiętaj, aby ubrania lniane wirować delikatnie i krótko.

Pierz bezpośrednio po noszeniu – w lniany materiał szybko wnikają plamy, dlatego też staraj się prać lniane ubrania bezpośrednio po ich noszeniu.