Fotografia produktowa to szczególna dziedzina, znajdująca swoje zastosowanie między innymi w kampaniach reklamowych i marketingu. Wydaje się, że robienie zdjęć przedmiotom jest o wiele łatwiejsze niż fotografowanie ludzi czy zjawisk, szczególnie tych dynamicznych…

Okazuje się jednak, że profesjonalnie i kreatywnie wykonana fotografia produktowa wymaga znajomości odpowiednich technik, a przede wszystkim twórczego i nieszablonowego podejścia oraz spojrzenia na wykonywane zadanie. W jaki sposób fachowo wykonywać fotografie produktów?

Przygotowania techniczne, obiektu oraz klimatu

Stworzenie dobrej fotografii produktowej nie wymaga sprzętu bardzo wysokiej jakości, jednakże im bardziej profesjonalny aparat oraz akcesoria, tym lepszy efekt można uzyskać. Z pewnością nie obejdzie się lampy z softboxem, reflektora i statywu. Oczywiście wykorzystywana do tego celu lustrzanka powinna mieć także dobry obiektyw. Podczas zleconej sesji marketingowej do kampanii reklamowej z reguły produkt jest z góry ustalony. Do ćwiczenia fotografii produktowej można wybrać dowolny obiekt, nawet spośród tych, znajdujących się dookoła w domu. Wystarczy tylko umieścić go w zaaranżowanej scenerii. W jaki sposób to zrobić, by zdjęcie miało odpowiedni klimat? Trzeba zadbać o nastrój, który można wykreować manipulując oświetleniem i cieniem, kompozycją produktów, połączeniem tekstur, czy też wprowadzając elementy niebanalne i zaskakujące. Mistrzem w tym względzie jest na przykład firma Studio Fotografii Kulinarnej, działająca na terenie miasta Poznań.

Zabawa światłem, kątem i scenerią

Tak naprawdę w kwestii, jaką jest fotografia produktowa nie ma sztywnych reguł. Liczy się zastosowanie takich technik, które sprawią, że zdjęcie będzie interesujące i przyciągnie oraz zatrzyma na sobie wzrok. Dlatego też zalecane są eksperymenty z wykonywaniem zdjęć przy różnym oświetleniu, zarówno dziennym jak i sztucznym. Rozproszenie czy odbicie światła może dać naprawdę niezwykły efekt. Jak wybrać idealny kąt fotografii? Trzeba brać pod uwagę między innymi to, by ukazać wszystkie charakterystyczne cechy produktu, ale nie tylko to jest istotne. Nie wolno się bać zabawy ze zmianą pozycji czy perspektywy, a nawet przycięciami kadru. Zdjęcia z góry są co prawda najbezpieczniejsze, jednakże o wiele bardziej ciekawy efekt można uzyskać fotografując z dołu, na przykład spod szkła. Wymaga to pewnej odwagi i kreatywności, ale może się podobać klientom. W taki niecodzienny sposób patrzą na produkty profesjonaliści z firmy Studio Fotografii Kulinarnej, pracujący w mieście Poznań. Utarty schemat i szablon to droga do poprawnego, ale nie zawsze atrakcyjnego zdjęcia, więc warto pokusić się o eksperymenty i świeże spojrzenie. Również projektowanie scenerii daje duże pole do kreatywności. Najbezpieczniejsze jest oczywiście białe tło, jednakże takie fotografie powoli zaczynają być zastępowane przez zdjęcia produktów wkomponowanych w nietuzinkową scenerię.

Modna estetyka- klucz do zdjęcia, które zrobi furorę

Użycie odpowiedniego obiektywu umożliwi maksymalne skupienie się na produkcie. Dodatkowo, jeżeli dalszy plan zostanie pozbawiony zakłóceń, obraz zapadnie w podświadomości oglądającego niezwykle skutecznie. Warto trzymać się modnej obecnie minimalistycznej stylistyki. To podoba się oglądającym, co potwierdzają klienci zamawiający fotografie produktowe do swoich kampanii reklamowych. Ład i harmonia na zdjęciu jest zawsze  mile widziana. W jaki sposób połączyć to z wyżej wymienionymi wskazówkami? Z pewnością potrzeba wiele praktyki oraz eksperymentów. Uczynione po drodze błędy, które zdarzają się nawet najlepszym, pomogą zwiększyć doświadczenie i oraz pracować nad własnym stylem.

Jeszcze jedna cenna rada dla początkujących. Zdjęcia mogą znaleźć uznanie klientów, jednakże muszą one być zaprezentowane szerszej widowni. Można to zrobić wysyłając swoje prace na popularne serwisy stockowe. To dobry pomysł, nim znajdzie się pierwszy indywidualny klient, który zaproponuje współpracę przy kampanii reklamowej.