Przedpokój to pierwsze pomieszczenie, które widzimy, wchodząc do mieszkania. Hol jest wizytówką naszego domu i powinien robić dobre wrażenie na gościach. Nie można jednak zapominać o jego funkcjach użytecznych. Zobacz, jak urządzić przedpokój w stylu minimalistycznym.

Minimalizm w jasnym tonie

Minimalizm kojarzy się przede wszystkim ze stonowaną kolorystyką. Jak najmniejsza paleta barw w pomieszczeniu to Twój najważniejszy cel, jeśli dążysz do minimalistycznego stylu. Jeśli decydujesz się na jasny przedpokój, wybierz biel, beż, albo szarość. Do jasnych ścian skompletuj białe meble do przedpokoju lub w kolorze jasnego drewna.

W minimalistycznym przedpokoju najważniejsza jest użyteczna funkcja mebli oraz ich minimalistyczny design. Zbyt duża ilość niepotrzebnych mebli jedynie zaburzy koncepcję “mniej, znaczy więcej”. Jako ozdobę wykorzystaj lustro w prostej ramie. Lustro w przedpokoju zawsze się przyda – to właśnie w przedpokoju ostatni raz przed wyjściem możesz sprawdzić, jak wyglądasz.

Meble do przedpokoju minimalistycznego

Meble w przedpokoju powinny być dopasowane do Twoich potrzeb. Jeśli masz dużą rodzinę, wybierz meble z pojemną, przesuwaną szafą. W przypadku, gdy mieszkasz z partnerem/partnerką lub sam, w zupełności wystarczy panel z wieszakami na ubrania oraz dodatkową półeczką na czapki, szaliki czy rękawiczki. Resztę ubrań, które ze względu na porę roku nie będą używane, schowasz do osobnej szafy lub garderoby.

Minimalizm to również porządek – wszystko powinno mieć swoje miejsce. Zaopatrz się więc w szafkę na buty. Obuwie pozostawione luzem w przedpokoju wygląda nieestetycznie i zaburza minimalistyczny układ. Stylowa szafka rozwiąże ten problem.

Doskonałym meblem uzupełniającym będzie komoda, która ułatwi na utrzymanie porządku – dzięki niej będziesz mógł schować wszystkie rzeczy, na które nie możesz znaleźć miejsca w domu.

Dobrym pomysłem na stylowe i spójne umeblowanie przedpokoju jest zakup gotowego zestawu mebli skrzyniowych. W skład takiego zestawu wchodzą:

  • komoda,
  • lustro,
  • panel z wieszakiem,
  • szafa,
  • szafka na buty.

Producenci z reguły oferują możliwość nabycia poszczególnych szafek z danego zestawu.

Minimalizm ma różne oblicza

Minimalizm nie jest zarezerwowany jedynie dla jasnych aranżacji. Efekt minimalizmu można także osiągnąć w pomieszczeniu utrzymanym w ciemniejszej tonacji. Przykładowo: ciemnoszare ściany i białe meble będą ze sobą idealnie współgrać. Stylowym dopełnieniem takiej aranżacji może być np. beżowy dywan. Dzięki temu kolorystyka aranżacji zostanie utrzymana w spójnej kolorystyce, a poszczególne, kontrastujące ze sobą elementy, nie będą zaburzać minimalistycznej koncepcji wystroju wnętrza.

Im mniej, tym lepiej

Nie lekceważ również oświetlenia. Bardzo często przedpokoje nie mają dostępu do naturalnego światła albo jest go niewystarczająca ilość. Wejście do słabo oświetlonego pomieszczenia nie robi dobrego wrażenia, nie wspominając o praktycznych aspektach niedoświetlonego przedpokoju. Mocne źródło światła w klasycznej oprawie będzie funkcjonalne i estetyczne. Dobrze sprawdzi się elegancki plafon w uniwersalnej oprawie.