Przeprowadzka to wielkie wydarzenie – i to nie tylko ze względu na zmianę miejsca zamieszkania. Na pewien czas cały swój dobytek musisz oddać w ręce firmy przeprowadzkowej, która pomoże Ci przenieść się do nowego lokalu. Sprawdź, jak prawidłowo przygotować się do przeprowadzki i bezpiecznie wszystko zapakować.

Przygotuj materiały

Jak podają eksperci z firmy www.przeprowadzkikatowice.pl, najważniejsze jest użycie dobrej jakości materiałów. Jeśli myślisz, że kartony podebrane z lokalnego supermarketu i taśma z papierniczego wystarczą do zabezpieczenia majątku – jesteś w błędzie. Jedź do marketu budowlanego (lub do firmy przeprowadzkowej, z której usług chcesz skorzystać) i kup solidne kartony przeprowadzkowe z pięciowarstwowej tektury i porządną, mocną taśmę pakową. Poza tym przydadzą się stare gazety, folia bąbelkowa i koniecznie marker do opisywania zawartości kartonów.

Nowy, gruby karton z dnem zabezpieczonym taśmą klejącą to gwarancja, że pudło nie rozpadnie się podczas przenoszenia (co uchroni Cię przed zbieraniem książek/ubrań/naczyń z chodnika), i spokojnie dotrwa do końca transportu.

Konsekwencja i skrupulatność w pakowaniu

Przeprowadzka pójdzie sprawniej, jeśli dobrze zapakujesz kartony w prawidłowy sposób. Podziel przedmioty na grupy i pakuj w taki sposób, by karton jednocześnie był pełny (zajmowanie przestrzeni powietrzem to mało opłacalne rozwiązanie) i nieprzesadnie ciężki (maksimum to 25kg)! Dlatego najlepiej zaopatrz się w kilka rozmiarów kartonów i dopasowuj je do aktualnie pakowanych przedmiotów.

Dobrze zapakowany karton to taki, który daje się unieść bez tytanicznego wysiłku, w którym zawartość się nie przemieszcza, i który zachowuje swój kształt – przepakowany karton będzie miał powypychane ścianki i trudniej będzie go ustawić bezpiecznie w samochodzie. Do dużych pudeł zapakuj ubrania, pościel i inne lekkie przedmioty.

Przy przewożeniu delikatnych przedmiotów (szkło, ceramika, elektronika) dbaj o jak najlepsze ich zabezpieczenie. Każdy przedmiot owiń folią bąbelkową lub gazetami, a puste przestrzenie w pudełkach powypychaj zgniecioną gazetą. To ochroni ceramikę przed obtłuczeniami, a Tobie zrzuci ciężar z serca. Elektronikę najlepiej przeprowadzać w oryginalnych opakowaniach i z fabrycznymi zabezpieczeniami – to najbezpieczniejsza opcja, gwarantująca dowiezienie sprzętów w całości.

Opisuj i oznaczaj

Podczas przeprowadzki będziesz miała wokół siebie dziesiątki pudeł, kartonów i opakowań. Żeby nie zginąć w ich gąszczu po zakończeniu przeprowadzki dopilnuj, by na każdym kartonie pojawił się opis zawartości i ewentualne informacje dla firmy przeprowadzkowej (ostrzeżenia, oznaczenie góry kartonu, informacja do jakiego pomieszczenia zanieść karton i inne). Dzięki temu firma będzie mogła szybciej ustawić przedmioty na samochodzie wiedząc, na których kartonach nie może niczego postawić, a które wymagają szczególnego traktowania w trakcie całej operacji.

Korzyści z opisywania kartonów odczujesz zwłaszcza już po przenosinach, kiedy to bez rozgrzebywania wszystkich pudeł znajdziesz aktualnie potrzebne przedmioty.

A B C przeprowadzki

  • dopasuj kartony to rodzaju i objętości pakowanych rzeczy,

  • opisuj kartony tak, byś nie miała problemu z rozpoznaniem zawartości,

  • nie spiesz się i zabezpieczaj tak dokładnie, jak to możliwe,

  • nie pakuj do kartonów rzeczy, które są Ci ciągle potrzebne – dokumenty, leki, ładowarka do laptopa,

  • sprawdź zawartość najcenniejszych kartonów po przenosinach – profesjonalne firmy mają wykupione ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej Przewoźnika (OCP), więc w razie ewentualnych problemów uzyskanie odszkodowania nie będzie problemem.