Bieganie, wyrzuty piłkami lekarskimi, pompki, brzuszki, przysiady, podciąganie na drążku, skakanie na skakance, chodzenie na rękach, a wszystko po to, by podnosić swoje możliwości fizyczne, przekraczać własne granice, cieszyć się zdrowiem i przy okazji także dobrą sylwetką. Gdzie znajdziemy między innymi taki zestaw ćwiczeń? Na treningu CrossFitu, podczas którego nigdy nie ma monotonii i rutyny, za to gwarantowany jest intensywny wysiłek, pot, łzy i duża dawka endorfin.

Czy w takim razie CrossFit jest dla każdego? Strach ma wielkie oczy i wbrew pozorom CrossFit może zacząć uprawiać każdy – w dowolnym momencie, bez względu na poziom sprawności fizycznej i zaawansowania. Osoby, którym brakuje dobrej formy, siły i kondycji, trenując regularnie i pod okiem specjalistów, stopniowo je nabędą.

O co właściwie chodzi?

Czym jest CrossFit? Rodzajem aktywności fizycznej. Co jednak odróżnia go od innych form treningu? W tym przypadku podstawą są ruchy funkcjonalne, czyli takie, które towarzyszą nam każdego dnia, od rana do wieczora – chodzenie, bieganie, siadanie, wstawanie, kucanie, podnoszenie ciężkich przedmiotów czy noszenie zakupów.

Poza ruchami funkcjonalnymi, treningi CrossFitowe wykorzystują ćwiczenia siłowe z obciążeniem zewnętrznym, ćwiczenia gimnastyczne z obciążeniem własnego ciała oraz ćwiczenia kondycyjne – kardio, takie jak bieg, wiosło czy skakanka. – CrossFit to ciągła zmienność ćwiczeń i niezwykle wysoka intensywność podczas treningu. Pozwala na wszechstronny rozwój oraz znaczne zwiększenie wytrzymałości i wydolności organizmu. Poprawia sprawność, siłę, mobilność stawów, kondycję, a także koordynację ruchową – mówi Maciej Kazimieruk, certyfikowany trener i właściciel Reebok CrossFit Poznań. Sport wpływa nie tylko na nasz wygląd, ale przede wszystkim na siłę naszego umysłu. To ciągły rozwój, zwalczanie własnych słabości i przełamywanie barier.

Zajęcia odbywają się w małych grupach, dzięki czemu trener jest wstanie pomóc każdemu ćwiczącemu. Niezwykle ważna jest także atmosfera panująca podczas treningu. Każdy uczestnik – zaawansowany czy nowicjusz – traktowany jest w ten sam sposób. Tworzy się społeczność, która wzajemnie się motywuje, dopinguje i wspiera podczas treningów.

reebok crossfit poznan zdjecie4

Czas na pierwszy WOD

Jak zacząć przygodę z CrossFitem? – Spróbować może każdy, jednak dla osób początkujących najistotniejsza jest opieka wykwalifikowanego, profesjonalnego trenera. Pomoże on nam dobrać odpowiednie ćwiczenia, obciążenia, stopień trudności treningu i położy nacisk na prawidłową technikę – mówi Maciej Kazimieruk z Reebok CrossFit Poznań. Dzięki dostosowaniu treningu do naszego poziomu sprawności czy wieku, każdy może poznać CrossFit na własnej skórze i zrobić to w sposób bezpieczny, satysfakcjonujący oraz przynoszący efekty. – Wszystkim tym, którzy chcą zacząć przygodę z CrossFitem, być sprawni, szybcy, silni, a przede wszystkim zdrowi, proponujemy dwa rozwiązania na początek. Jednym z nich są jednorazowe, dwugodzinne zajęcia Intro, które wprowadzają klubowiczów w świat CrossFitu, przedstawiają ideę oraz strukturę treningową. Składają się one z części teoretycznej oraz praktycznej. Z kolei drugim rozwiązaniem jest czterotygodniowy cykl zajęć ON RAMP, który dostarcza dużą dawkę wiadomości dotyczących odpowiedniej techniki wykonywanych ćwiczeń, czy też sposobu odżywiania się. Ponadto, przygotowuje do wysiłku o dużej intensywności, pozwala na określenie celów treningowych i sposobów na ich realizację – dodaje Maciej Kazimieruk z Reebok CrossFit Poznań.

Zajęcia trwają około godziny, rozpoczynają się solidną rozgrzewką, kończą rozciąganiem, a intensywny trening właściwy trwa około 20 minut.

Niezwykle istotne jest to, by wybrać klub, w którym będziemy mieli zapewnioną opiekę profesjonalnego, doświadczonego i certyfikowanego trenera, który przede wszystkim uczy właściwej techniki, przez cały czas dba o bezpieczeństwo i poprawność wykonywanych ćwiczeń, a także motywuje do treningu i ciągłego przekraczania barier naszego organizmu.